Zurab Pololikashvili, az ENSZ turisztikai főtitkára úgy fogalmazott, hogy a nemzetközi turizmus jó úton halad afelé, hogy teljesen kilábaljon az ágazat történetének legnagyobb válságából, áll a GTP görög hírportál cikkében.
Mint írják, az adatok erős évkezdést mutatnak, amelyet egy szerényebb második negyedév követett.
Az eredmények összhangban vannak az ENSZ turizmusra vonatkozó prognózisával. Pololikashvili szerint a folyamatban lévő fellendülés számos gazdasági és geopolitikai kihívás ellenére történik, ami rámutat a nemzetközi utazások iránti erős keresletre.
„Ez a fellendülés rávilágít arra is, hogy egyre nagyobb szükség van a turizmus tervezésére és annak a közösségekre gyakorolt hatásainak kezelésére oly módon, hogy a hatalmas társadalmi-gazdasági előnyök inkluzív és fenntartható politikákkal párosuljanak.”
- tette hozzá.
A jelenlegi adatok szerint a világ minden régiója erős évet zárt eddig
Továbbra is a Közel-Kelet a legerősebben növekvő régió, ahol a nemzetközi érkezések száma 26 százalékkal emelkedett 2019-es szint fölé 2024 első hét hónapjában. Afrika 7 százalékkal több turistát fogadott, mint 2019 azonos hónapjaiban, illetve Európa és Amerika esetében a világjárvány előtti érkezések 99, illetve 97 százalékáról számoltak be ebben a hét hónapban, míg Ázsia és a Csendes-óceáni térségben a pandémia előtti turisták 82 százalékát regisztrálták.
Ami a nemzetközi idegenforgalmi bevételeket és a kiadásokat illeti...
A rendelkezésre álló adatok szerint 63 ország közül 47-ben sikerült helyreállítani a pandémia előtti értékeket 2024 első hat hónapjában, és sok jelentős kétszámjegyű növekedésről számolt be 2019-hez képest.. A legjobban teljesítő országok közé tartozik Albánia (128 százalék) és Szerbia (126 százalék) volt, ahol a bevételek több mint kétszeresére nőttek (2019 azonos időszakához képest).
A nemzetközi turisztikai kiadásokra vonatkozó adatok azt mutatják, hogy 2024. január-júliusban erős volt a kereslet a kiutazások iránt, különösen az olyan nagy forráspiacokról, mint az Egyesült Államok (32 százalék), Németország (38 százalék) és az Egyesült Királyság (40 százalék márciusig). Erőteljes turisztikai kiadásokról számolt be Ausztrália (34 százalék), Kanada (28 százalék) és Olaszország (26 százalék) is.
Az ENSZ turisztikai bizalmi indexe pozitív várakozásokat mutat az év utolsó felére
A Confidence felmérésben résztvevő turisztikai szakemberek mintegy 47 százaléka jobb teljesítményt vár az ágazattól 2024 utolsó négy hónapjában, míg 41 százalékuk hasonló teljesítményt, 11 százalékuk pedig rosszabbat. Ez a turisztikai teljesítmény fokozatos normalizálódását tükrözi az erős 2023-as év után.
A szakértők az utazás és a turizmus inflációjára, nevezetesen a magas szállítási és szállásárakra mutattak rá, mint a turisztikai szektor jelenlegi fő kihívására, valamint a globális gazdasági helyzetre, a munkaerőhiányra és szélsőséges időjárási eseményekre, derült ki a cikkből.