A Portóba látogatóknak jelentős szerepük van a helyi gazdaságban, de vékony a határvonal a fenntartható és a túlzott turizmus között, amikor már a helyiek kiszorulnak.
Áprilisban több tízezren tüntettek Portugáliában, mert dühösek voltak a lakhatási válság miatt, amelyet a külföldi ingatlanbefektetések, az alacsony bérek, a megfizethető új lakások hiánya, valamint a lakásállományt felemésztő rövid távú bérbeadás súlyosbítottak.
A Habitação Hoje tagja, Helena Souto szerint az üres állami bérlakások komoly problémát jelentenek, csakúgy, mint a városrészek dzsentrifikációja, mivel lassan több rövid távú bérlemény van, mint otthon. "A várost lassan csak olyanok lakják, akik meg tudják fizetni a magasabb adókat, turisták, digitális nomádok, vagy olyan emberek, akik itt akarnak vállalkozni". mondta.
Miután egyre több digitális nomád jelent meg Portugáliában, az állam számukra külön vízumot kínált. Lakhatási aktivisták szerint ezek a lépések csak súlyosbítják a válságot. Máshogy látják ezt azok a cégek, amelyek rövid és hosszabb távú bérlésre adnak ki szálláshelyeket, és közösségi irodákat biztosítanak.
"A helyi közösség részévé váltak. Ugyanazokba a boltokba, éttermekbe, szupermarketekbe járnak. Hozzájárulnak a helyi gazdasághoz,” mondta Rui Santos, a FeelPorto kommunikációs vezetője.
Arra a kérdésre, hogy nem emésztik-e fel a helyi lakásállományt, a következőt válaszolta: "Éppen ellenkezőleg, mert az ilyen típusú megoldások lehetővé teszi, hogy ezek a digitális nomádok ne gyakoroljanak nyomást a lakáspiacra."
A teljes cikk megtalálható: ITT
Forrás: Euronews