Nizza legfőbb problémája, hogy a hajókkal érkezők, alig költenek valamit a városban, ráadásul rengeteg hulladékot hagynak maguk után, áll az Euronews cikkében.
„Megakadályozzuk, hogy a a város belefulladjon a túlturizmusba.”- jelentette ki a Christian Estrosi polgármester.
Az új szabályok nem minden hajózási hajót fognak érinteni, csak a 190 méternél hosszabb és a 900- főnél nagyobb kapacitású vízijárműveket.
A polgármester szerint egy ilyen szabályozás 70 százalékkal csökkentené az érkező hajózási utasok számát.
A tervek szerint az intézkedés 2025. július 1-jével lép életbe.
Nagyon sok olyan hajó van, amelyek lényegében úszó városok, és amelyek több mint 5000 utast szállítanak, járatva motorjaikat, kén- és más szennyező anyagokat bocsátanak ki, és amelyek aztán a légkörbe kerülnek – magyarázta Estrosi., majd hozzátette, hogy munkahelyeket nem teremtenek és nagyban hozzájárulnak a túlturizmushoz.
Még a leghatékonyabb, modern tengerjáró hajók még 250 g CO2 -t bocsátanak ki utaskilométerenként. De nem csak a CO2, hanem a kén -dioxid, a nitrogén -oxid és a „fekete szén” vagy a korom is kerül általuk a légkörbe, károsítva a levegő minőségét és hozzájárulva a savas esőhöz.
Noha a francia sajtó szerint Christian Estrosi nem rendelkezik közvetlen hatáskörrel a sétahajók betiltására, korábbi kormányzati pozíciói és a regionális tanácsban betöltött szerepe miatt jelentős befolyással bírhat a kikötő és a kereskedelmi kamara döntéseire.
A végső döntést a kikötőről és a kereskedelmi kamara fogja kimondani, de Christian Estrosi, mint a város vezetője és korábbi kormányzati tapasztalattal rendelkező személy, jelentős nyomást gyakorolhat a sétahajók jövőjére vonatkozó döntésre.
„A környezetvédelmi lobbi ugyanakkor összességében jól fogadta az ötletet, bár annak hatása várhatóan eltörpül a térségben megnövekedett légi közlekedés mellett. A nizzai Cote d’Azur repülőteret jelenleg is fejlesztik, a kapacitása évi 18 millió utazóra nő a jelenlegi 14 millióról. A beruházást az Európai Beruházási Bank 100 millió eurós hitellel támogatta”, olvasható a Világgazdaság oldalán.
Mint írják, az Eurostat adatai szerint 2023-ban rekordszámú , 16,4 millió turista érkezett sétahajóval az európai uniós kikötőkbe, ami ötmillióval több volt, mint egy évtizeddel korábban.