A nagy látogatottságú klix.ba nevű internetes hírportál beszámolója szerint az ország légi forgalmáért felelős ügynökség (BHANSA) megbízott igazgatója, Marin Raspudic sajtótájékoztatóján kiemelte: amellett, hogy végre saját légi irányítási rendszere van az országnak, nagy sikernek tartja azt is, hogy szakképzett boszniai fiataloknak tudnak ezzel munkát adni, ők végzik majd a légi irányítási feladatokat.
Djordje Ratkovic, a boszniai civil repülési igazgatóság vezetője ugyanakkor kifejtette: a csütörtöki átvétellel egy tízéves projekt zárult le, amelynek célja a bosznia-hercegovinai repülési rendszer kiépítése, valamint a 400 fős személyzet kiképzése volt. Szarajevóban, Mostarban és Banja Lukában építettek ki légi irányító központot.
Egyelőre csak a 10 ezer méteres magasságig terjedő légteret felügyelik a boszniai szakemberek, a tervek szerint azonban 2015 novemberéig az efölötti magasságokat is irányításuk alá vonják.
A projekt megvalósítása mintegy 53 millió konvertibilis márkába (8,3 milliárd forint) került, amelynek egy részét az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) kapott hitelből fedezték.
Az 1992-1995-ös boszniai háborút követően Bosznia-Hercegovina légterét a nemzetközi erők felügyelték, 2003 óta pedig a szomszédos Szerbia és Horvátország gépei.
Forrás: MTI