Az állami televízióban megszólaltatott szakértők szerint nem történt meglepetés; a változtatások nem érintették sem a külügyi, sem a belügyi, sem pedig a honvédelmi tárcát.
Új vezetők kerültek egyebek mellett az igazságügyi, a műemlékvédelmi, a vízügyi és öntözési, a munkaügyi, a közlekedési és az idegenforgalmi minisztériumok élére.
A kabinettagok leváltásának okait nem ismertették, az érintett tárcák közül ugyanakkor több a gazdasági mélyrepülésben lévő ország akkut problémáinak középpontjában áll; kiemelten említendő a beruházási és a pénzügyi minisztérium. Utóbbi tárca leváltott vezetőjének mandátumába esett az egyiptomi font történelmi szintű gyengülése, miközben a jegybank devizakészlete a forradalom előtti szint kevesebb mint felére zsugorodott.
A két és fél éve hatalomra került elnök, Abdel-Fattáh esz-Szíszi országlása a 2011-es népfelkelést követő forradalmi évek káoszának végét hivatott fémjelezni. Megfigyelők szerint a jelenlegi rezsim nyeregben maradásának alapvető feltétele a gazdasági és nemzetbiztonsági stabilitás megvalósítása. Az észak-afrikai ország mindkét téren fokozódó nehézségekkel küzd.
A polgári repülésügyi miniszter lecserélését nem egész fél évvel előzte meg az a robbantásos támadás okozta légi katasztrófa, amelynek során egy orosz utasszállító röviddel a sarm-es-sejki felszállása után 224 emberrel a fedélzetén darabokra szakadt a Sínai-félsziget légterében. A tragédia példátlan mélypontra kényszerítette az ország gazdasági túléléséhez nélkülözhetetlen idegenforgalmat.
A szállodaiparból érkezett az új turisztikai miniszter
Ahogy arról a Turizmus Online-on is beszámoltunk, tavaly szeptemberben Egyiptomban régi-új turisztikai minisztert neveztek ki Hisham Zaazou személyében, aki először 2012-ben töltötte be ezt a posztot még Hesham Qandil miniszterelnöksége alatt. A turizmusban dolgozók közül néhányan akkor úgy nyilatkoztak, hogy optimisták Zaazou visszatérésével kapcsolatban, hiszen rendkívül erős kapcsolatokat ápol a küldőpiacokkal és külföldi tour-operátorokkal. Ennek ellenére Zaazou nem töltötte be sokáig a miniszteri posztot, március 23-án ugyanis őt is leváltották, és helyére Mohamed Yehia Rashed került. Rashed tapasztalt szállodavezető, aki a világ több országában dolgozott már a szállodaiparban - 33 éven keresztül dolgozott a Marriottnak az Egyesült Államokban, Európában és Afrikában. 1997-től hét éven keresztül a párizsi Marriott vezérigazgatója volt, 2004-ben pedig a szintén Marriott-brandhez tartozó Renaissance Hotel vezérigazgatója lett Amszterdamban. Nem sokkal később visszatért Egyiptomba, ahol az Al Kharafi Group cégcsoport turisztikai leányvállalatánál helyezkedett el. Zaazou utódja újszerű intézkedések bevezetését tervezi annak érdekében, hogy újra fellendítse Egyiptom turizmusát.
Forrás: Egyptian Streets
Forrás: MTI