Zsenikultusz, izgalmas temető és egy elfelejtett generáció – Salzburgban jártunk

Salzburgba érkezni olyan, mintha egy gondosan megkomponált szimfónia részesei lennénk. Az ötórás vonatút utolsó órájában egyre változatosabb a táj, majd megérkezve a hegyek ölelésében megbúvó város barokk pompája tárul elénk.

Nem lehet nem észrevenni a mindent átható Mozart rajongást. Az utcákon és az üzletekben mindenhol a zseniális komponista arcképe köszön vissza, ezerféle Mozart emléktárgyak várják, hogy megvásárolják. Minden Mozartról szól. De ez nem is lehet másként, hiszen ez a zeneszerző szülővárosa. Igaz, életében kétszer is elkergették, halálában viszont hatalmas rajongás övezi. Az itt eltöltött bő két nap alatt egyfolytában ez jár a fejemben: vajon „Mozart-városa” valóban a zseni előtt tiszteleg, vagy mindez csupán egy jól működő marketinggépezet?

Nem sokkal később idegenvezetőnk elmeséli, hogy tényleg imádják Mozartot, de nyilván ehhez az is hozzájárul, hogy nagyon csáberőt képvisel.  Amikor az ember Salzburgba látogat, szinte lehetetlen úgy végigsétálni az óváros utcáin, hogy ne találkozzon a zsenit idéző tárgyakkal: Mozartkugelek, likőrök, szuvenírek, pólók, hűtőmágnesek, sőt még Mozart-figurás gumikacsa is kapható.

Mozart kacsák Mozart szülőházában
Mozart kacsák Mozart szülőházában
Fotó: SZT

A város büszkén hirdeti magát Mozart szülőhelyeként – évente így több százezer turistát vonzva, és mint azt megtudjuk, akik elsősorban belföldről, valamint Németországból, az Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból érkeznek, és egyre több az ázsiai turista is.

Mozart akkor és most

Salzburg Mozart idején, a 18. században egy kicsi, konzervatív, püspöki város volt, ahol az egyházi hierarchia és a szabályok határozták meg az élet minden területét, beleértve a zenét is. Mozart, aki már fiatal korában csodagyereknek számított, később udvari zenészként szolgált Colloredo érsek alatt, viszonyuk azonban idővel egyre feszültebbé vált, ez okozta vesztét is – legalábbis szülővárosában, ahonnan Mozartot gyakorlatilag kirúgták.

Utunk első állomása a Hellbrunn kastély, amely Salzburg egyik legkülönlegesebb és legnépszerűbb nevezetessége elsősorban különleges vízijátékairól híres, és amely első pillantásra ugyan nem kapcsolódik Mozarthoz, de aztán rájövünk, hogy végső soron Salzburgban nincs olyan hely, ami ne kapcsolódna hozzá.

Hellbrunni kastély
Hellbrunni kastély
Fotó: SZT

A Hellbrunn-i Kastélyt Markus Sittikus hercegérsek álmodta meg és építtette 1612-ben és ha már itt tartunk, ő volt az, aki jelentős szerepet játszott Salzburg barokk arculatának kialakításában. (Mozart pedig úgy jön a képbe, hogy Markus Sittikus rokona volt annak az előbb említett Colloredonak, aki Mozart idejében volt a hercegérsek a városban, és akivel a zeneszerző konfliktusba került, és végül távozásra kényszerült szülővárosából.)

Az egyik vízijáték a Hellbrunni kastély kertjében
Az egyik vízijáték a Hellbrunni kastély kertjében
Fotó: SZT

A kastély kertjében lévő vízijátékok már a XVII. században hatalmas szenzációnak számítottak, amelyeket az érsek vendégei megtréfálására építtett, és a mai napig abban a formában működnek. Egy igazi pompás játszótér ez, ahol felnőttek és gyerekek is remekül szórakoznak, és ahol garantáltan vizes lesz mindenki. Az attrakciók ugyanis sokszor megtréfálnak (például az a kerti pad, amelyből vízsugarak csapnak ki, ha valaki leül rá), ezért folyamatosan résen kell lenni.  

Salzburg utcáit járva Mozart nem csak szuvenírekben köszön vissza. Több helyen belefuthatunk róla készült szobrokba és műalkotásokba, amelyek különböző módon tisztelegnek emléke előtt. A leghíresebb mindjárt a Mozartplatz közepén található, amely klasszikus öltözetben ábrázolja a művészt. Aztán ott egy igazán alternatív és kortárs alkotás a belvárosban, a Staatsbrücke híd előtt, amelyet Marina Abramovic szerb művész alkotott, és amely rozsdamentes acélból készült székekből áll, köztük az egyik 15 méter magas. Még ennél is különösebb, vagyis inkább polgárpukkasztóbb az a szobor, amely Markus Lüpertz alkotása és az Ursulinenplatzon látható.

Mozartot ábrázoló groteszk szobor Markus Lüpertz alkotása
Mozartot ábrázoló groteszk szobor Markus Lüpertz alkotása
Fotó: SZT

A közel 3 méteres szobor egy groteszk alkotás  amely a helyiek körében sem kifejezetten népszerű.

Rekviem, temetőlátogatás és elfeledett művészek

A nap csúcspontja kétségtelenül a salzburgi dóm hűvös belső terében felcsendülő Mozart Requiem. A koncert a május 6 és 12. között megrendezésre kerülő Mozart in Salzburg Nemzetközi Kórusfesztivál egyik programja volt, de különlegességét nem csak e ritka esemény adta, hanem az, hogy a fesztivál során egy 97 tagú – többek között – Ausztráliából, Kanadából, Egyesült Királyságból, Franciaországból, Taiwanból érkező válogatott énekesekből álló kórus énekelt.

 jobbra fent látható az az orgona, amelyen Mozart is játszott
jobbra fent látható az az orgona, amelyen Mozart is játszott
Fotó: SZT

Az egyórás előadás nemcsak zeneileg lenyűgöző, hanem lelkileg is mélyen megérintő és elgondolkodtató. 

Másnap egy kevésbé ismert, de annál különlegesebb helyszínt is felkerestünk: Nannerl házát, ahol ma nem Mozart nővérének zenei öröksége, hanem egy sokkal elvontabb, mélyen emberi kiállítás működik. A „Museum der vergessenen Generation” – azaz az Elveszett Nemzedék Művészeti Múzeuma egy különleges tárlat, ahol olyan művészek alkotásai láthatók, akik a századforduló környékén születtek és akiknek tevékenységét és szabadságát a nemzetiszocialista rezsim meglehetősen korlátozta, akiket „degeneráltnak” bélyegeztek.  

Tárlatvezetés az Elveszett Nemzedék Művészeti Múzeumában
Tárlatvezetés az Elveszett Nemzedék Művészeti Múzeumában
Fotó: SZT

Az 1937-es „Degenerált művészet” kampány során festményeiket eltávolították a közgyűjteményekből és múzeumokból, kigúnyolták vagy megsemmisítették, de egy kis szerencsével néhány alkotás megmenekült. Az itt szereplő alkotások művészei emiatt többnyire ismeretlenek a szélesebb közönség számára.

A közeli templomkerti temetőlátogatás visszafogott, és nyugalmas élmény.

A Szent Péter-templom melletti középkori temető a város egyik legrégebbi nyughelye, a kis családi kripták és sírkövek között pedig itt-ott feltűnik egy-egy ismerős név: zenészek, patrónusok, családtagok emlékei – itt nyugszik Mozart húga és az igazi Mozart-golyó feltalálóinak, a Fürst családnak is ugyanitt található a nyughelye.

Mozart szülőháza a híres Getreidegassén az a hely, amely nap mint nap turisták ezreit vonzza. Az emléktárgyak és archív dokumentumok között azonban nem könnyű megtalálni a valódi zsenit. A ház rekonstrukciója ugyan gondos, de a turistaforgalom közepette az élmény inkább informatív, mint meghitt.

Érdekes fejlemény, hogy úgy tűnik, mintha Salzburg mostanában már nem csak Mozartra építene, hiszen megjelent egy újabb turisztikai termék is a piacon.

A muzsika hangja című film helyszíneit biciklitúrán járhatja be az utazó a Mirabell kerttől, a ma már szállodaként működő Leopoldskron kastélyon át a Hellbrunn kastélyig.

Leopoldskron kastélya
Leopoldskron kastélya
Fotó: SZT

A közel négyórás tekerés alkalmával megmutatkozik Salzburg játékosabb, napfényesebb arca, bár Mozart itt is velünk tekert, hiszen minden sarkon, minden kávéscsészén, minden hűtőmágnesen, Mozart figurán, csokoládén visszaköszön. Közben kiderül, hogy túravezetőnk, Celeste angol és olasz szülők gyermeke, de magyar felmenőket is fel tud mutatni: nagymamája szekszárdi, és minden évben eltölt egy kis időt hazánkban.

Ugyanez a sokszínűség köszön vissza abban a főzős workshopban is, ahol oktatónktól az olasz Leonardótól megtanuljuk, mi a titka a tökéletes almás strudel és pretzel (vagyis perec) elkészítésének. 

A vonaton hazafelé, a két és fél nap után arra jutok, hogy végső soron igaza van Mozart városának:  Mozartnak köszönhetően a klasszikus zene, a hangszerek, a régi zeneszerzők emlékezete örökre megmarad, az emberek mindig kíváncsiak lesznek rá. 

Salzburg ma is gyönyörű, Mozart zenéje pedig örök. És a kettő vitathatalanul összefügg.


Midsommer, avagy egy varázslatos svédországi éjszaka

Midsommer, avagy egy varázslatos svédországi éjszaka 

A nyári napforduló a svédek második legnagyobb ünnepe, az éj ilyenkor a hagyományok szerint tele van varázslattal.
Tűzvész Splitnél – videóval

Tűzvész Splitnél – videóval 

A tűzoltók egyelőre nem tudják megfékezni a lángokat.
Ausztria újra felfedezve – Sport, ízek és élmények karnyújtásnyira

Ausztria újra felfedezve – Sport, ízek és élmények karnyújtásnyira 

Ausztria 2025-ben is izgalmas célpont a magyar utazók számára.
Zseniális ötlet Bécs turizmusáért felelőseitől: új sétaútvonal egy ikonikus film nyomán

Zseniális ötlet Bécs turizmusáért felelőseitől: új sétaútvonal egy ikonikus film nyomán 

Különleges új sétaprogram az osztrák fővárosban.
Retro fesztivál Opatijában

Retro fesztivál Opatijában 

Június 26-28. között Opatija a retro szórakozás fővárosává válik.
Már csak ez hiányzott: fertőző, ragályos kór jelent meg Romániában

Már csak ez hiányzott: fertőző, ragályos kór jelent meg Romániában 

Első ízben mutatták ki a juhhimlőt (variola ovina) a helyi illetékes hatóságok.
Napfényes ANTOR szezonnyitó a város felett

Napfényes ANTOR szezonnyitó a város felett 

Június 17-én a belvárosi Pullmann Hotel hangulatos rendezvénytermében tartotta szezonnyitó eseményét öt Magyarországon működő nemzeti idegenforgalmi szervezet.
Miért jönnek szívesen az osztrákok hozzánk?

Miért jönnek szívesen az osztrákok hozzánk? 

Az UniCredit Bank Austria idén is elkészítette a nyaralási euró számítását.
Ennyit költenek külföldi nyaralásra a magyar családok

Ennyit költenek külföldi nyaralásra a magyar családok 

Idén minden második magyar készül külföldre utazni legalább egyszer. Az úti célok változatlanok, de egyre többe kerül a nyaralás.
Közzétette foglalási adatait az ALDI Utazás

Közzétette foglalási adatait az ALDI Utazás 

A számok átlagosan 33 százalékos utasszám-növekedést mutatnak.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.