Szeletelés az elhagyott szovjet laktanyában

Kollégánk a csehországi Let it Roll Open Air fesztiválon járt, amely idén ünnepelte 10. születésnapját. Kíváncsiak voltunk, mit csinálnak máshogy az ottani szervezők, mint a mieink.

A program eredetileg klubsorozatként indult, majd 2008-tól vitték nyílt terepre. A látogatók száma évről évre nőtt, ezért 2015-től új helyszínre került, Milovice városába, amely Prágától kb. 50 km-re található észak-keletre. A kisváros 12 ezer lakosú, de a lélekszám a rendezvény idején több mint 20 ezer bulizó fiatallal bővül. A fesztivál helyszíne egy egykori szovjet laktanya és repülőtér, az utolsó szovjet csapatok 1991-ben hagyták el, 1995 óta állt üresen a terület.

A Let it Roll Európa és immár a világ legnagyobb drum and bass fesztiválja. A környező országokból buszos utazásokat szerveznek, így könnyítve meg a fesztiválozók számára az odajutást.

Maga a fesztivál a repülőtér kifutópályájára és annak környékére koncentrálódik, amely tökéletes választás. A fesztivál helyszínére megérkezve a parkolóba jutunk. Innen csomagjainkat magunkhoz véve beállunk a jegyünknek megfelelő sorba, a sorban állás ideje nem vészes. Megkapjuk a megfelelő színű karszalagunkat, a programfüzetet, valamint a kempingezők szemetes zacskót, átjutunk az alapos ellenőrzésen, és meg is érkeztünk a fesztivál „előszobájába”.

Tovaindulva a reptéri kifutópályán, két oldalt a standard és komfort kempingeket találjuk, ezek a kifutópálya melletti füves területen helyezkednek el. Továbbhaladva számos étkezőhely közül választhatunk, több sörpad és asztal áll rendelkezésünkre. Ezeket elhagyva érkezünk el a fesztivál bejáratához. Szemben a Main Stage, amelynek legnagyobb attrakciója az Opening Show, tűzijátékkal, lézerekkel, óriási vizuállal. Mindeddig a repülőtér lebetonozott kifutópályáján tettük meg lépéseinket. A fesztivál kapuinál ismét ellenőrzés, ahová már ételt vagy italt nem vihetünk be, ellentétben a kempinggel.

A kempingbe bevihető bármilyen étel, valamint alkohol, személyenként legálisan(!) 20 doboz sör (kizárólag dobozos, üveg nem), és 1 liter tömény szesz. Ez egy igen nagy különbség a hazai fesztiválokhoz képest! A standard és comfort kempingek közötti különbség pedig az, hogy utóbbihoz tartozik saját zuhanyzó rész, korlátlan használattal, míg az előbbi nem tartalmazott zuhanyhasználatot, külön vásárolható volt zuhanyjegy. A zuhanyzóban csupán hideg, éppen langyos víz folyt, a szikrázó napsütés miatt ez azonban nem jelentett gondot. A problémát a wc-k darabszáma okozta. A több száz kempingezőre a comfort campingben összesen 8-8 (női-férfi) angol wc jutott, ezért előfordult, hogy 10-15 perces sorok alakultak ki, amennyiben valaki nem szerette volna toi toi-ban végezni a dolgát.

A kempingeken belül is volt bár étellel és alkoholos, alkoholmentes italokkal, székekkel, asztalokkal. A fesztiválkarszalagra erősített plasztik kártya szolgált azonosításra a fesztiválra és a kempingbe belépéshez is, és ez volt virtuális pénztárcánk is. Ezt a kis plasztik kártyát tudtuk feltölteni és érintéssel fizetni a fesztivál és a kempingek egész területén. Praktikus megoldás, nem kell a plasztikkártyánkat keresgélni, ott van egyből a karunkon, csak hozzáérintjük a leolvasóhoz. Ez abszolút pozitívum a hazai fesztiválokhoz képest!

Kártyánkat online regisztrálhattuk, majd a regisztrációkor megadott e-mail címre érkezett üzenetekből folyamatosan nyomon követhettünk tételesen minden pénzmozgást, így folyamatosan láttuk mennyit és mire költöttünk el.

Árak, szolgáltatások, márkamegjelenések

A fesztivál saját fizetőeszköze a bolt. Egy bolt 48 cseh koronát ér (átszámítva 600 forint). Az árak az itthoni átlag fesztiválárakhoz hasonlóak. A csapolt Budweiser sör 600, a RedBull 900, Nicolaus vodka+RedBull 1700, az ásványvíz 500, egy eszpresszó 600 forint volt. Egy töltött melegszendvicsért elkértek 1000 forintot, egy leves 800 forintot, egy pohár dinnye szintén 800 forintot kóstált, egy baconos sajtburgerért 1500 forintot, egy tál spagettiért 1500 forintot, egy röszti burgonyáért 400 forintot kellett kiadni, egy adag sültburgonya 600, egy óriáspalacsinta Nutellával töltve 900 forint volt.

A vegetáriánusok is megtalálták a számukra megfelelő étkeket. A visszaváltható pohárrendszer tapasztalataim szerint jól működött. Emellett a fesztivál és a kempingek területén is számos helyen szelektív hulladékgyűjtőket helyeztek ki, talán ennek köszönhető, hogy a harmadik nap végére sem gázoltunk bokáig a szemétben. És ami szintén hiányzik a legtöbb itthoni fesztiválokon, hogy gondoskodtak ivóvízről, több helyen csapvizet vételezhettünk magunkhoz ingyenesen!

Márkamegjelenéseket tekintve a hazai fesztiválokhoz képest kevesebb márka képviseltette magát. Az itthon is ismert Somersby, a Red Bull és a cseh Budweiser volt kint több standdal, a Nicolaus vodka standjánál csábítottak aktivitásra is. Több stand volt, amely ruhaneműt árult, itt kicsit mintha visszacsöppentünk volna az időben egészen Woodstock-ig, rengeteg hippi cuccot és virágos fejpántot kínáltak.

Nappal több programról is gondoskodtak a szervezők, például volt táncverseny, jóga, bmx és deszkás jam spot, water skateboarding lehetőség, lehetett ping-pongozni, fújhattunk graffitit, de ha valaki úgy döntött, a shuttle buszokkal be tudott jutni Milovice központjába, vagy akár Prágába is. Este pedig beindult a dara. A színpadok száma idén már 9 volt. A fő hangsúlyt a színpadi látványra helyezték a szervezők.

Az Opening Show egy történetet mesél el, idén a robotok álltak a középpontban. Ez jelent meg a 3 fő színpadon - Main Stage, Factory, és Madhouse – is. Emellett volt még egy érdekesség a színpadok terén. Ez pedig a Hangar nevű színpad, ezt régen valóban hangárként használták. A Shredder színpad pedig fedetlen lett, itt a vizuált a roncs autókból készített robot adta.

A fesztiválon a drum&bass stílus krémje zenélt, az egyes színpadok programját tematikusan, kiadónként és műfajonként osztották fel, valamint a Main Stage-en a legnagyobbaknak volt a helyük. A fesztivál YouTube csatornáján pedig meghallgatható a szettek többsége.

A fesztiválhoz készült egy mobilapplikáció is, amelyben megtalálhattuk a szokásos infókat: a fesztivál térképét, a line-upot stb., de ami az itthoni alkalmazásokból hiányzik, az az, hogy GPS segítségével be tudjuk jelölni, hová helyeztük el a sátrunkat. Bármilyen állapotban is keressük reggel, az app odavezet hozzá.

Ami számomra még tetszett, hogy a kempingekre merőlegesen terült el a fesztivál, így ha mégsem akartuk korán elhagyni sátrunkat, akkor is odaszűrődött a színpadokról a zene. A legtöbb színpad programja 16 óra után indult, ez alól a Hangar volt kivétel, itt non-stop ikszelhettünk.

Összességében elmondható, hogy a hazai fesztiválokhoz képest több pozitívumot is tapasztaltam. Ha valaki pedig barátkozik ezzel a zenei stílussal – a fesztivál kisebb hiányosságai ellenére - legalább egyszer mindenképpen érdemes ellátogatnia a fesztiválra, már csak a vizuális látványorgia miatt is!


Velence süllyed – de íme, egy merész ötlet a megmentésére

Velence süllyed – de íme, egy merész ötlet a megmentésére 

Egy olasz mérnök nem kevesebbet javasol, mint hogy szó szerint megemeljék a süllyedő várost.
Ankara az UNESCO listáján

Ankara az UNESCO listáján 

Ankarát, Törökország fővárosát, hivatalosan is bejegyezték a világörökségi várományosi listára.
MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció

MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció 

Ahol a mennyország a Földre költözött.
Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben

Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben 

Tavaszi B2B workshop roadshow Bukarestben és Kolozsvárott.
Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén

Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén 

A gyönyörű Taorminában – ahol a Fehér Lótusz című amerikai filmsorozat második évada játszódik – minden olyan volt, mint vélhetően a forgatás idején.
A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat

A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat 

Április közepétől hivatalosan megtiltották az izraeli útlevéllel rendelkezők beutazását „válaszul az Izrael által a palesztin nép ellen elkövetett folyamatos atrocitásokra és népirtásra”, közölte a kormány.
Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara 

Mindössze három óra autópályán, és máris egy másik világ várja az utazót.
Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.