Új európai helyszínek az UNESCO világörökségi listán

Az UNESCO Világörökség Bizottsága idén is döntött az új világörökségi helyszínek elfogadásáról, és frissítette a veszélyeztetett helyszínek listáját is. Franciaország, Portugália, Olaszország, Spanyolország, az Egyesült királyság, Németország és Csehország, valamint Lengyelország is büszkélkedhet új helyszínnel.

Francia déli és antarktiszi területek (Franciaország)

Ez a különleges természeti helyszín az Indiai-óceán déli részénél található, hozzá tartoznak a Crozet-szigetek, a Kerguelen-szigetek, az Amszterdam-sziget és a Szent Pál-sziget, valamint további hatvan kis antarktiszi sziget. Mivel az emberi aktivitástól oly távol esik, egyfajta „tengeri oázisként” természetes közegükben élhetnek itt az emlősök és a madarak. Itt él például a világ legnagyobb királypingvin- és sárgacsőrű albatroszpopulációja.

Mafra-palota, kolostor és királyi vadaspark (Portugália)

A Lisszabontól kb. harminc kilométerre északnyugatra fekvő 18. századi barokk épületegyüttes, a Mafra-palota (a palota, a kolostor, a könyvtár és a székesegyház) is az UNESCO listájára került. Mafra az itáliai barokk stílus egyedülálló példája Portugáliában, amely V. János portugál király nagyságát volt hivatott mutatni. Mafra sokáig szolgált a portugál királyok nyári rezidenciájaként. A palota orgonájának felújítása 2012-ben az Európa Kulturális Öröksége (Europa Nostra) díjat is elnyerte.

Bom Jesus katedrális, Braga (Portugália)

Szintén Portugáliából került a listára az ország egyik legnagyobb nevezetessége, a Bom Jesus do Monte szentély is, amely az ország legjelentősebb zarándokhelye. A Braga melletti Espinho hegyen magasodó katedrális közel 600 éven keresztül épült, elsősorban barokk stílusban. A csodálatos park által körülvett templomhoz egy hosszú, több mint ötszáz lépcsőfokos barokk lépcsősoron keresztül is fel lehet jutni, ahonnan páratlan kilátás nyílik a környező tájra.

{youtube|id=DkWf44XG33k}

A Prosecco-dombok Conegliano és Valdobbiadene környékén (Olaszország)

A venetói dombokon teraszos szőlőműveléssel termesztik a fehér prosecco borhoz a szőlőt. A 17. század óta művelt területek teljesen egyedi tájat eredményeznek, ahol a falvak, erdők és mezőgazdasági területek váltják egymást.

Risco Caldo és Gran Canaria kultúrtáj szent hegyei (Spanyolország)

A Kanári-szigeteken, Gran Canaria központjában található, sziklákból, szakadékokból és vulkanikus képződményekből álló táj nagyon gazdag állat- és növényvilággal rendelkezik. A térségben számos nyoma van a 15. századi spanyol hódítás előtti kultúrának, amely az ide érkező észak-afrikai berber kultúrához köthető.

Jodrell Bank csillagvizsgáló (Egyesült Királyság)

Az északnyugat-angliai Jodrell Bank csillagvizsgáló 1945 óta a világ egyik vezető rádiócsillagászati obszervatóriuma. A csillagvizsgáló különösen fontos munkát végzett a meteorok és a Hold megfigyelésében, a kvazárok felfedezésében vagy a kvantumoptika terén.

Érchegység (Erzgebirge és Krušnohoří) bányavidék kultúrtáj (Németország és Csehország közös)

A Németország délkeleti és Csehország északnyugati részén húzódó régió a középkor óta jelentős bányászati központ, számos érc és nemesfém lelőhelye. A középkorban ez volt Európa legnagyobb ezüstérclelőhelye, később főleg ónt és uránt bányásztak itt. Az itteni dombokat közel 800 éven át, a 12 és 20. század között folyamatosan emberi kéz és gépek formálták, különleges tájegységet hozva létre. A helyszín a szász-cseh ércbányászat legfontosabb területeit és korszakait mutatja be: egyedi bányák, tárnarendszerek, kohókomplexumok, történelmi bányászati városok, bányadombok és bányaárkok várják a látogatókat.

Az augsburgi vízellátási hálózat (Németország)

A Lech és a Wertach folyók találkozásánál fekvő Augsburg a vízienergia felhasználásának úttörő városa: a helyben épített csatornák, víztornyok, malmok, emelő- és szivattyúrendszerek már a 14-17. századtól szolgálják a helyieket.

Kladruby nad Labem ménese és kultúrtája (Csehország)

A cseh fővárostól kb. 40 kilométerre keletre elhelyezkedő kultúrtáj már a 16. század óta a neves, zömök kladrubi típusú lovak földje: 1579-es alapítású az a lovarda, amely a Habsburg birodalom nemesi lovait nevelte. Az innen származó lovakat elsősorban ünnepi alkalmakkor használták a nemesek. A homokos talajú síkság, mezők, erdőségek és épületek mind a ménest szolgálták. Ez a táj és épületei ma azoknak az időknek állítanak emléket, amikor a lovakat még szállításra, mezőgazdasági munkára, harci megmozdulásokban és nemesi reprezentációra használták.

A lengyelországi Krzemionki prehisztorikus kvarcbányaegyüttese

A Świętokrzyskie hegyvidéki térségében található Krzemionki négy bányászati helyszín együttese, amelyben a neolitikumtól a bronzkorig (kb. i.e. 3900-1600 között) zajlott kitermelés és szerszámgyártás. Elsősorban a fejszék készítéséhez használt csíkos kovaköveket bányászták itt. A földalatti bányászati szerkezetekkel, kőműhelyekkel és mintegy 4000 aknával és gödörrel ez az egyik legjelentősebb őskori föld alatti kőbánya, amelyet eddig azonosítottak.

Forrás: Európa Pont


Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.
Hőségriasztás Franciaországban

Hőségriasztás Franciaországban 

A legmagasabb szintű hőségriasztás lép életbe kedden Párizsban és környékén is.
Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!

Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!  

A Horvát Köztársaság Turisztikai és Sportminisztériuma, valamint a Horvát Idegenforgalmi Közösség óriási forgalomra figyelmeztet július 4-én, 5-én és 6-án.
Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak

Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak 

Egy új, most elindított nemzetközi kezdeményezés új szintre emeli a turisztikai promóciót.
Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca

Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca 

Az olasz főváros nevezetességei egymás után kapnak új díszkivilágítást.
Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot

Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot 

Bajorország szíve, ahol a sétahajót Keplernek hívják, és ahol XVI. Benedek pápának három bronzszobra is van a városban.
Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között

Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között 

A Német Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) stratégiai együttműködésről állapodott meg.
Nyár, szünidő és Dubaj

Nyár, szünidő és Dubaj 

A városban számos lehetőség van kulturális, aktív, sőt akár extrém programok kipróbálására.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.