A 2016-ban indult Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram (NKVP) keretében országszerte 30 kiemelt műemlék állagmegóvása, helyreállítása, turisztikai célú hasznosítása történik meg összesen mintegy 60 milliárd forint értékben, amelynek kétharmada uniós támogatás, a fennmaradó része hazai költségvetési forrás. A magyar történelem eme fellegvárai nemcsak régi szépségüket nyerik vissza, a fejlesztések által telis-tele lesznek turistacsalogató, korszerű funkciókkal, amelyek újszerű és vendégmarasztaló módon szolgálják ki a mai látogatói igényeket.
Egyszerre hiteles és élménydús
Minden helyszínre egyedi, az adott hely történelmére reflektáló, egymástól jól megkülönböztethető tematikájú kiállításokat terveztek, amelyek multimédiás és interaktív eszközökkel elevenítik meg az ódon falak között egykor élt birtokos családok és legendás személyiségek életét, teszik átélhetővé, élményszerűvé a múlt emlékeit a ma embere számára. Ezeket hosszas kutatómunkával tárták fel szakemberek a rekonstrukció és a tartalom hiteles megalapozására. A kiállításokhoz kapcsolódóan gyermekprogramokat és múzeumpedagógiai foglalkozásokat is szerveznek a korábban kihasználatlan termekben.
A megújulást követően kávézók, éttermek és múzeumshopok is hozzájárulnak a látogatók minél teljesebb körű kiszolgálásához. Megszépülnek a hatalmas kastélyparkok is, hogy a kikapcsolódás és a feltöltődés helyszíneiként szolgálhassák a helyieket és az oda látogatókat. A korhűen helyreállított műemlékekkel mindemellett különleges rendezvényhelyszínként is lehet majd számolni. A sok esetben évtizedek óta pusztuló értékek megóvása mellett az NKVP hangsúlyozott célja, hogy a fejlesztések eredményeként a magyar kastélyok és várak a hazai és a nemzetközi piacon jól értékesíthető turisztikai termékcsomaggá váljanak.
Idén 10 újabb műemlék nyílik meg
Ugyan a járványhelyzet némileg lassította a felújítási munkálatokat, tavaly megkezdődtek a történelmi épületek átadásai. A nagyközönség már birtokba vehette a megújult tatai Esterházy-kastélyt, a mosonmagyaróvári várat, a nádasdladányi Nádasdy-kastélyt, a sümegi Püspöki Palotát, a szögligeti Szádvárat, a füzérradványi Károly-kastélyt, a bajnai Sándor–Metternich-kastélyt, valamint a hozzájuk kapcsoló kerteket, parkokat. A fejlesztéseket koordináló NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. év eleji tájékoztatása szerint 2022-ben további tíz műemlék nyitja meg kapuit, köztük a majki Kamalduli Remeteség, a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, Somló vára Dobán, a nagyvázsonyi Kinizsi-vár és a dégi Festetics-kastély. Több ütemben és nem csak NKVP-forrásból zajlik két kiemelkedő műemlékegyüttes, a fertődi és a keszthelyi kastély turisztikai vonzerejének fejlesztése, hogy méltó módon tudják bemutatni az Esterházy- és a Festetics-örökséget.
Minősítő rendszert is kapnak az új attrakciók
A megújult kínálat hazai és nemzetközi népszerűsítése érdekében a NÖF együttműködik a Magyar Turisztikai Ügyönséggel, ennek keretében elkészült egy kastélyokat és várakat bemutató kiadvány, és zajlik a létesítmények egységes turisztikai minősítési rendszerének kidolgozása.
A múlt mementói nemcsak gazdagítják Magyarország turisztikai attrakcióinak kínálatát, de hozzájárulnak ahhoz is, hogy a turisták hosszabb időt töltsenek egy-egy térségben és ezáltal erősítsék a helyi gazdaságot.