A 2013-as év egyik kiemelt Európai Uniós témája az akadálymentes turizmus volt. Magyarország geológiai adottságainak köszönhetően természetes és termálvizekben igen gazdag. A természetes tavaink és folyóvizeink kiváló minőségben és színvonalon kínálnak felüdülési lehetőséget, de egyelőre sajnos nem a kerekes székesek és mozgásukban korlátozottak részére. Jóllehet, a legtöbb strand már rendelkezik mozgáskorlátozottak számára kialakított szárazföldi infrastruktúrával, például akadálymentes bejárattal, öltözővel, mosdóhelyiséggel, de a mozgáskorlátozottak vízbe jutása eddig nem volt megoldott.
A strandi lejárókat egészséges emberek számára tervezték, azonban a Gyakorlati megvalósítását tekintve a mozgáskorlátozott átül a saját székéből egy biztonságos, egyedien kialakított székbe, beindítja a szerkezetet, ami lassan leengedi a kívánt vízmélységig. Egyik esetben a lejutást egy rámpa és speciális csörlők, a másik esetben egy speciális hidraulikus munkahenger segítségével érjük el.
Az innovatív vízi bejáró egyedisége a következőkben nyilvánul meg:
1. Természetes vizeink élvezete mindeni számára
Az eszköz nem csak a kerekes székeseknek, hanem a mozgásukban enyhén vagy közepesen korlátozottaknak, végtaghiányosságban szenvedőknek, mozgás koordinációs zavarokkal küzdőknek, az elcsúszástól félő idős embereknek is segítséget nyújt.
2. Önálló kezelhetőség
Nincs szükség kezelőszemélyzetre, a mozgásában korlátozott személy egyedül is irányítani tudja a szerkezetet, ezáltal csökkent a kiszolgáltatottság érése.
3. Környezettudatos tervezés
A vízi bejáróhoz felhasznált alkatrészek mindegyike természetbarát anyagból készült, műanyag elemei az UV sugárzással szemben ellenállók, a szék mozgatásáról vízi energia gondoskodik, a vezérlés napenergiát használ, a rámpás verziónál a kenésről a hajózásban is használatos, biológiailag lebomló olajozást használ.
4. Gazdaságos és biztonságos üzemeltetés
A vízi bejáró telepítését követően speciális szaktudást igénylő karbantartási és gondozási feladatok nincsenek, a működéshez szükséges energiaellátás törpeárammal működik, mely ez által a legszigorúbb érintésvédelmi előírásoknak is megfelel. Minden berendezés segélyhívó berendezéssel ellátott, mely az úszómestert vagy a vízi mentőt riasztja.
5. Sekély vízállású területekre történő telepítés
A hidraulikus vízi bejáró már 50 cm-es vízállástól lehetőséget nyújt a használatra, így kiválóan telepíthető sekélyebb partszakaszokra is, illetve kiküszöbölhető vele az aszályosabb években megfigyelhető vízveszteségből adódó vízmélység csökkenés, illetve az apály-dagály jelensége.
6. Közvetett haszna a turizmusban
A mozgáskorlátozott társadalom, mint potenciális vendégkör elérése, egyedi szolgáltatásnyújtás kapcsán: a vízi bejáróval rendelkező település számára, a megjelenő mozgáskorlátozottak extra vendégéjszakát generálnak, ami közvetlenül és közvetetten is hozzájárul a település bevételeihez, a lakosság diszkrecionális jövedelméhez.
A Gyenesdiáson található Diási Játékstrandon hamarosan átadásra került bejáró a Vidékfejlesztési Minisztérium által kiírt LEADER Térségek közötti együttműködési pályázat keretében sikerült megvalósítani. E pályázat keretében további 7 balatoni településen kerül átadásra akadálymentes vízi bejáró: Ábrahámhegy, Badacsonytomaj, Balatonfűzfő (2 strand), Balatonudvari (2 strand), Kővágóörs, Révfülöp (2 strand) és Zánka.
Forrás: Turizmus Online