Elsősorban vendéglátóhelyeket és szálláshelyeket üzemeltető kis-és középvállalkozások, illetve utazásszervezők éltek eddig a lehetőséggel. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállalkozások számára a napi kiadásaik finanszírozása az elsődleges.
A Széchenyi Kártya Programot koordináló KAVOSZ Zrt. adatai szerint március 31-ig összesen több mint 55 milliárd forint összegű hitelkérelmet adott be 1550 vállalkozás, 66 százalékuk vidéki, 34 százalékuk budapesti székhellyel. A teljes összeg 40 százalékát a vendéglátásban, 19 százalékát pedig a szállodaiparban tevékenykedő társaságok igényelték. Szintén kiemelkedő még az utazásszervezők részesedése 13 százalékkal, őket a szárazföldi személyszállítás követi a sorban 7 százalékos, illetve a konferencia- és kereskedelmi bemutató-szervezés 4 százalékos aránnyal. A konstrukció keretében az átlagosan igényelt hitelösszeg 35,7 millió forint. Március végéig 55 milliárd forintra érkezett igény a vállalkozásoktól, a rendelkezésre álló 100 milliárd forintos keretből.
A kedvezményes feltételrendszerű Széchenyi Turisztikai Kártyával a vállalkozások legfeljebb hároméves futamidejű, szabad felhasználású, akár bérre, működési költségekre egyéb kiadások finanszírozására is fordítható folyószámlahitelt igényelhetnek 250 millió forint maximális összegig. A kormányzat a hitel teljes futamidejére 100% kamattámogatást, 100% bírálati díjtámogatást és 100% kezelési költségtámogatást - csekély összegű támogatási jogcímen igényelt hitel esetén 100% kezességi díjtámogatást- nyújt. A konstrukció kizárólag a turisztikai szektorban tevékenykedő mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára elérhető.
A hitelt azok a vállalkozások (szálláshely-szolgáltatók, vendéglátók, rendezvényszervezők, utazásszervezők, utazásközvetítők, különjárati autóbuszos személyszállítók stb.) igényelhetik, amelyek meghatározott ideje végzik ezt a tevékenységet, és ebből származott a bevételük legalább harminc százaléka.
A konstrukció 2021. december 31-éig érhető el.
Forrás: MTI