Amellett, hogy a SZÉP kártya felhasználhatóságának szigorítását üdvözlendőnek tartja, a Magyar TDM Szövetséget meglepte Glattfelder Bélának, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért felelős államtitkárának 2015. június 11-én, Kehidakustányban tett, az idegenforgalmi adó és költségvetési kiegészítésének eltörlésével kapcsolatos nyilatkozata.
A kezdeményezés – a rendelkezésre álló szűkös információkra való tekintettel – számos kérdést vet fel az érintett szereplőkben, ezért a Szövetség rövidesen konkrét kérdésekkel fordul a javaslatot megfogalmazó Minisztériumhoz a részletes szakmai elképzelések megismerése céljából.
A Szövetség egyben reményét fejezi ki, hogy a kidolgozásra kerülő javaslat a turizmus szektor, így a hazánkban tevékenykedő turisztikai szolgáltatók, valamint a kiépülő, a pozitív vendégforgalmi mutatók megtartását lehetővé tévő turisztikai intézményrendszer fenntartható fejlődését hivatott szolgálni.
Bízunk benne, hogy az idegenforgalmi adóhoz csatlakozó állami kiegészítés minél hatékonyabb felhasználása érdekében a Minisztérium az érintett állami és szakmai szervezetek bevonásával olyan szakmai és szakpolitikai konszenzuson alapuló javaslatot dolgoz ki, amely a szóban forgó közel 10 milliárd forintos forrás egybehangzó érdekek és szakmai célok mentén történő felhasználását teszi lehetővé.
Hivatkozással élve a Magyar TDM Szövetség, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége, valamint a Magyar Fürdőszövetség által 2015 áprilisában megfogalmazott közös állásfoglalásra, a TDM Szövetség szeretné felhívni a figyelmet az Államháztartási törvényben rögzített IFA-kiegészítés IPA-erő függvényében történt elvonására, ami önmagában is jelentős - Budapestet nem számolva - összességében közel 1 milliárd Ft forráskiesést jelentett az érintett önkormányzatok idei évi gazdálkodásában.
A három legnagyobb szakmai szervezet javaslata ez esetben is megfontolásra érdemes, amely szerint az elvonást követően létrehozott alapból a TDM szervezetek és önkormányzatok turisztikai célú fejlesztéseikre nyerhetnének forrásokat, aminek következtében a szakmai célú, hatékony forrásfelhasználás is megfelelő garanciákat kaphatna.
A TDM Szövetség meggyőződése, hogy az idegenforgalmi adó és költségvetési kiegészítése körüli változások kiváló lehetőséget nyújthatnak a felhasználásukat rögzítő jogszabály(ok) széles körű szakmai egyeztetéseken alapuló újragondolására a magyar turizmus versenyképességének javítása érdekében.
A Szövetség fontosnak tartja kiemelni, hogy az elmúlt időszakban megvalósult gyógyfürdő- és szálláskapacitás-bővítés mellett csak rendkívül indokolt esetben van szükség további kapacitásfejlesztésre, így az elérhető és felszabaduló forrásokat a nemzetgazdasági érdekekkel összhangban a Magyarország-brand megteremtésére, a turisztikai intézményrendszer modernizálására, turisztikai marketingre, térségi alapú, minőségi termék- és szolgáltatásfejlesztésekre, valamint szakirányú képzésekre lenne célszerű fordítani.
Fentiekkel kapcsolatosan a TDM Szövetség a következő hetekben a szakmai és kormányzati szervezetek részvételével egyeztető fórum létrehozását fogja kezdeményezni - zárul a közlemény.