A január 20-i veronai buszbaleset után nem sokkal írtunk arról, hogy az iskolai buszok sofőrjeit éjszakára szállodába küldhetik. Legutóbb a KLIK (Klebelsberg Intézményfenntartó Központ) már körlevélben értesítette az iskolákat az iskolai buszos utaztatás új szabályairól. Ebben az állami iskolafenntartó többek között arra hívta fel az oktatási intézmények figyelmét, hogy éjjel 11 és hajnali 4 között meg kell szakítani az iskolai buszos kirándulásokat a sofőrök pihenése miatt.
Erre a levélre reagál az ESZME közleménye, mely alapvetően a szülő döntési jogkörére hivatkozik a pedagógiai programban nem szereplő programokkal kapcsolatosan.
A szabályozást jogsértőnek vélik, mivel úgy vélik, hogy a buszos kirándulások szervezésében „az államnak nincs joghatósága, az iskolai kirándulásokkal kapcsolatos döntések szinte minden esetben a szülők, az érintett osztály(ok) vagy az intézmény szülői szervezetének hatásköre, így azt az ENSZ Gyermekjogi Egyezményében biztosított szülői jogok megalapozatlan korlátozása nélkül a kormány vagy a KLIK nem szabályozhatja”.
Ugyanis az olyan fizetős programoknál, melyek nem szerepelnek az iskola pedagógiai programjában - mint például a sítábor, színházlátogatás vagy más programok - a szülők a megrendelők, ezért a döntés az ő hatáskörük, még abban az esetben is, ha a szervezéssel vagy bonyolítással egy pedagógust bíznak meg.
"Az iskolák államosítása óta pedig nemhogy utazásokra, de a legelemibb dologi költségekre sem biztosít fedezetet a kormány illetve a KLIK. A teljes egészében államilag finanszírozott utazások esetén lehet a KLIK-nek joga az iskolát utasítani, ám a jogszabályi hierarchia okán ilyen esetekben is a szülőké a döntés joga. " - olvasható a közleményben.Forrás: Turizmus Online