Fő céljuk, hogy mindnyájuk lakhelye, a Balaton partja mások számára egész évben, mind a négy évszakban élhető és élvezhető legyen, és akkor is jelentős számban érkezzen a tóhoz vendég, amikor vége a mindössze néhány hetes nyári főszezonnak.
Sétáló kóstoló Füreden
Az összefogást azzal a céllal hozták létre, hogy régiós szintű érdekvédelmet szervezzenek: a helyi borokat, ételeket és alapanyagokat szeretnék előtérbe állítani, magyarázza egy jóféle pohár balatoni bor kíséretében Kardos Gábor szervező, akivel az alakulásuk óta immár a harmadik közös akciójuk helyszínén, a balatonfüredi Baricska Csárda szőlővel bélelt, panorámás teraszán találkozunk. Itt éppen sétáló kóstolót tartanak, amelyen a szerveződés tagjai közül tíz borászat és négy vendéglátóegység képviselteti magát. De, mint megtudom, volt már rendezvényük korábban Keszthelyen és a Balaton déli partján is.
Várnak másokat is
Mindenki a saját csatornáit, hirdetési és kommunikációs lehetőségeit is „bedobta a közösbe”, mondja a júniusi esemény házigazdája, Martonosi Zsolt, aki külön hangsúlyozza, a kör tagjai vállalták, hogy a Balaton környéki borokat népszerűsítik, és éttermeikben az alapanyagokat elsősorban a környék gazdáitól szerzik be. Tőle tudom meg azt is, nem egy elit, zárt klubot alapítottak, szívesen veszik, sőt várják mások jelentkezését is, ha a céljuk egyezik az övékkel.
A Baricska különben tavaly nyitott új tulajdonosaival – akik a veszprémi Chianti étterem vezetésével már bizonyítottak –, és kiderült, nem zártak a nyitóévben sem rosszul: július–augusztus hónapban mind vendégforgalomban, mind a gazdasági mutatók terén többet produkált a ház a tervezettnél. Idén is már kedvezően alakul a szezon, változást pedig mindössze annyit hozott 2014, hogy az étlapjuk újabb helyi alapanyagokból – például tapolcai pisztrángból – készülő ételekkel gazdagodott.
Új szemlélet a nagyobb vendégforgalomért
A hagyományos tömegturizmushoz képest magasabb szintre kívánják emelni a gasztronómiát. A szándék szerint ez több egyszerű vendéglátásnál: a tó környéki szerveződéssel a balatoni régióhoz tartozó hat borvidék és három megye között húzódó adminisztratív megosztottságot szeretnék csökkenteni a kör tagjai. Például tudatosan egységes arculatot alakítanak ki, egységes logóval.
„Azzal, hogy a helyi, környékbeli termékekre helyezzük a hangsúlyt, a munkahelyteremtésben is szerepet szeretnénk vállalni” – mondja Kardos Gábor. Tervezik még a Balaton borának megteremtését is, ez várhatóan a térség egyik tradicionális bora, az olaszrizling lesz. A vendéglátás területén a balatoni halaknak kiemelt szerepet szánnak, igaz, mindannyiuknak nagy nehézséget jelent, hogy a balatoni halászat felfüggesztése miatt idén gyakorlatilag már nem juthatnak legálisan balatoni halhoz az éttermek, ami turisztikailag is komoly versenyhátrányt jelent a horvát tengerparttal vagy akár Európa nagy tavaival szemben.
A Balatoni Kör alapító tagjai |
|
Forrás: Vendég & Hotel