Több mint ezer, a NAV működési engedélyével rendelkező pénztárgépbe kerül be az elektronikus pénz elfogadásának lehetősége, ami jelentős lépés a készpénzmentes világ felé. Hamarosan trafikokban és közértekben is fizethetünk e-pénzzel.
A magyar e-pénz kibocsájtó, a Barion elektronikus fizetési megoldása a MolSoft pénztárgépgyártó 1200 nagykasszájába és 100 kiskasszás rendszerébe kerül integrálásra. A megállapodásnak köszönhetően hamarosan nemzeti dohányboltok, valamint Coop, CBA és Háda üzletek is e-pénz elfogadóvá válhatnak.
„Másfél hónappal ezelőtt keresett meg bennünket a Barion, és mutatta be az e-pénz fizetési lehetőséget. Mivel éppen engedélyeztetés előtt állt az új kasszaszoftverünk, ezért hamar döntés született arról, hogy belevágunk a fejlesztésbe, melyhez minden segítséget és dokumentációt megkaptunk” – mondja Molnár István, a MolSoft ügyvezetője a fejlesztésről. A kasszacég és a Barion működési hátterét biztosító SenseNet programozói villámgyorsan, alig egyetlen nap alatt integrálták az új fizetési megoldást a PC alapú MolSoft pénztárgépekbe.
Az e-pénzes fizetés bevezetéséhez a kereskedőknek nem szükséges új szerződést kötniük. A pénztárgépekben a barionos fizetés elfogadása online bekapcsolható, csak a szoftver frissítésére és egy regisztrációra van szükség hozzá.
Nem csak kényelmes, olcsóbb
Az e-pénz használata kényelmes a felhasználók számára. A kibocsájtó weboldalán körülbelül egy perc alatt lehet számlát nyitni, amihez mindössze egy működő e-mail címre van szükség. Ezután az e-pénz számlát fel lehet tölteni bankkártyával, átutalással, vagy akár úgy is, hogy a fizetésünk egy részét erre a számlánkra kérjük. A megoldás azonban abban is különbözik a mobiltárcáktól, hogy a bankkártya az e-pénz esetében nincs a mobiltelefonhoz rendelve, sőt a telefonra soha nem mentődnek le a kártyaadatok. A számlaadatok az e-pénz kibocsátó és az elfogadóhely szervere között mozognak, így nincs szükség POS terminálra és arra sem, hogy a bankkártyát egyáltalán magunknál tartsuk. Fizetéskor használhatjuk az e-pénz egyenlegünket, vagy a Barion tárcánkban tárolt bankkártyánkat is. Az utóbbi esetben könnyebbség a kereskedő számára, hogy nincs szüksége PCI DSS megfelelésre, mivel a kártyaadatok soha nem jutnak el a hozzá, és így nem kell azokat kezelnie, védenie.
Az e-pénz emellett olcsó is. A felhasználók számára nincs éves kártyadíj vagy számlavezetési díj, a kereskedők számára pedig minden e-pénz tranzakció ingyenes, a bankkártyás pénzfogadás díja csökkenhet. Mindez jelentős költségmegtakarítást jelent a legtöbb bolt számára a hagyományos bankkártyás fizetési megoldásokhoz képest.
Az E-pénzről
Az Európai Unióban három formája van a pénznek: a készpénz, a számlapénz és az elektronikus pénz. Az e-pénz leginkább a készpénzhez hasonlóan működik: a kisösszegű vásárlásoknál nincs szükség a személyazonosság igazolására, az elektronikus pénz azonnal és bármire felhasználható. Mégis több, mint egy „sima” e-fizetési megoldás, ugyanis természete szerint bármilyen célra felhasználható (nem csupán például parkolásra). Emellett az e-pénz mögött álló kibocsájtó intézet minden egyes felhasználó pénzét egy speciális letéti számlán tartja. Így az elektronikus pénzünk mindig a miénk marad, semmilyen esetben nincs veszélyben, és bármikor ki is vehetjük a rendszerből.
Forrás: Élelmiszer Online