Az eseményhez csatlakozó tájházak országszerte a legtöbb helyszínen ingyenesen várják a vendégeket, és meghatározott időpontokban szakvezetéssel mutatják be az egyes épületek berendezéseit. Sok helyen hagyományőrző csoportok lépnek fel, s kézműipari termékeket lehet megtekinteni, vásárolni, vidám eszem-iszommal egybekötve.
2016-ban a kiemelt helyszín az Ócsai Tájház lesz, ahol „A ruha teszi az embert” tematika köré szervezik a programot, többek között élő viseletkiállítással, hagyományőrző keresztelővel várják a látogatókat. Az egész napos családi program az április 23-án 10 órakor keresztelővel egybekötött istentisztelettel veszi kezdetét az Ócsai Református Műemléktemplomban. A nap folyamán a Tájház udvarán kézműves kirakodóvásár és gyerekfoglalkozások várják az érdeklődőket, 14 órakor Izsák Zoltán Sotiris magángyűjteményéből, a történeti Magyarország területéről származó élő viseletkiállítás nyitja meg kapuit, 16 órakor pedig élő "Viselettérkép" lesz a Templom téren.
Egy kis ízelítő a mintegy ötven tájház programkínálatából:
Sétálva tanulni
Aki szívesen töltené az időt a szabadban, válassza a Budakeszi Helytörténeti Gyűjtemény és Tájház programját, melynek során egy kellemes négy órás séta alkalmával megmutatják a régi Budakeszi erdő nevezetes helyeit, a valamikori szőlőtermelő területeket, a zsidó temetőt. A túra végén egy kis vendégvárásra is készülnek zsíros kenyérrel és fröccsel, a gyerekeket málnaszörppel fogják megkínálni.
Sütik vagy főzik a görhenyt?
Ez bizony a szadai tájház programján derülhet ki, ahol a kovácsbemutató, a játék- és daltanítás, a kézműves foglalkozások mellett vason sült szadai lángossal és helyben készült görhennyel várják az érdeklődőket. Ha valaki régóta szeretné kipróbálni, hogyan készül a híres szadai fehér hímzés, jöjjön el, mert ezen a napon még azt is tanítani fogják.
Ébred a Békavár!
Tényőre utazzon, aki a hely jellegzetes falurészét, a Békavárat ismerné meg. Itt, mivel a fazekasság volt az egyik legfontosabb kézművesség, fazekas foglalkozások lesznek. Aki pedig megéhezne a nagy munkában, kóstoljon keletlent, langallót, prószát!
Edelényi hagyományok
A Borsodi Tájházban az edelényi Császta Néptáncegyüttes és a Tényleg Zenekar lép fel, illetve helyi kézművesek kínálják portékáikat. A tájház Kemencés Baráti Köre frissen sült kenyeret kínál a vendégek számára fokhagymás tejföllel.
PinczePont szezonnyitó rendezvény
Paloznakon a Csopak Környéki Borút Egyesület tagjai nyitott pincékkel várják a pincetúra nevezőit, a célállomás a tájház udvarán található PinczePont borozó és információs központ. A rendezvény alatt az érdeklődők számára ingyenesen látogatható a tájház, emellett a környék legjobb boraival és langallóval várják a vendégeket.
„Szent György-napon, lepkeszárnyon”
A néphit szerint a Szent György-nap előtt fogott pillangó nagy szerencsét hoz. A balatonkenesei tájház e napon a lepkék köré építi kézműves foglalkozásainak témáját. Pillangókat készítenek különböző technikákkal: lehet majd origamit hajtogatni, horgolni és gyöngyöt fűzni. S míg a szerencsehozó pillangók készülnek, a tájház gyűjteményét e napon ingyen tekinthetik meg a látogatók.
Kisütötték!
A Felpéci Tájházban a tárlatvezetés alatt a kenyérdagasztás és -sütés folyamatát is bemutatják. Aki valóban szeretne kötényt kötni, pogácsát és mézes tésztát gyúrhat, utóbbiból aztán készülhet a jellegzetes nefelejcses, tulipános mintával szaggatott aprósütemény, amit kemencében sütnek ki. Amíg a gyerekek, asszonyok tevékenykednek, a férfiak se legyenek restek, rájuk a helyi fűrészüzem vár. Aki jól végezte dolgát, egye fene, betérhet egy kis borkóstolásra − némi séta után persze, hiszen a pincerendszer a fokozattan védett ősborókásban található.
Állati jó "7 próba" a tájházban
A Hosszúhetényi Tájházban „Állati jó 7 próba” lesz a Szent György-napi állatkihajtás jegyében. A tájház udvarán várják a gyerekeket egy tréfás, játékos délutánra. A nebulók 7 állomáson keresztül ismerkedhetnek a háziállatokkal és őrzőikkel. Elsőként egy mesén keresztül megtudják, hogy ki mit őriz, ezután állomásokon keresztül teljesítik a 7 próbát. Végül „állati” kóstolással zárják a napot.
„Pásztornap” a Vésztői Tájháznál
A Vésztői Tájház és Mesterségek Háza már április 22-ére programmal készül: a Szent György-naphoz kapcsolódó „Pásztornap” kapcsán a tavaszi kihajtást és a sárréti pásztorok életmódját szeretnék feleleveníteni. Először rendezik meg a pásztorételek főzőversenyét, ahol az induló versenyzőket a helyi pásztorok által kedvelt ételek elkészítésére biztatják. A nap folyamán birkanyírás és birkakörmözés-bemutató, kézműves bemutatók és a pásztorélethez kapcsolódó színpadi produkciók, valamint élő népzene várja a látogatókat. Április 23-án pedig ünnepi nyitva tartással 9-14 óráig várják a tájházhoz érkező látogatókat.
További helyszínek, pontos információk ide kattintva, illetve a Tájházszövetség Facebook-oldalán érhetők el.
Forrás: Turizmus Online