Az OPUS GLOBAL Nyrt. elkötelezett a fenntarthatósági célok iránt, így - ESG szempontrendszerének is megfelelően – tudatosabb működésbe kezdett. Ezt bizonyítja, hogy a most publikált ESG jelentés már az összes jelentős üzletágra kiterjed, átfogóbb és a nemzetközi GRI standardokhoz jobban közelítő riport készült, és a tervek szerint a jelentéstételi folyamatot az egyre tudatosabb működéssel összhangban évről-évre tovább mélyítik.
Az ESG három (környezeti, társadalmi, vállalatirányítási) pillére közül főként a környezeti szempontok alapján tudtak kiemelkedő eredményeket felmutatni, ugyanakkor minden vállalat alkalmas és képes arra, hogy tevékenységét a fenntarthatósági szempontok mentén fejlessze. Ehhez a vállalatcsoport minden tagját támogatják a fenntartható gondolkozásmód elmélyítésében.
„Az OPUS GLOBAL Nyrt. elkötelezett a fenntartható fejlesztések mellett. A számos sikeres tagvállalati kezdeményezés arra sarkall minket, hogy ezeket a jó gyakorlatokat csoportszintre emeljük, és minden tagvállalatunk átültesse a működésébe. Fenntarthatósági törekvéseink fókuszterületei mentén meglévő és új kihívásait mind tagvállalatainknál, mind a teljes cégcsoportnál a szinergiák feltárásával és kihasználásával, a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével oldjuk meg” – emelte ki Lélfai Koppány, az OPUS GLOBAL Nyrt. vezérigazgatója.
A vállalatcsoport diverzifikált portfóliójában ESG szempontból élenjárónak tekinthető az Energetika szegmens.
A divízióhoz tartozó OPUS TIGÁZ Zrt. Kelet-Magyarországon több mint 1,2 millió, míg az OPUS TITÁSZ Zrt. mintegy 800 ezer ügyfél számára biztosít szolgáltatást. 2023-ban összesen több mint 136 kilométer elosztóhálózatot épített, 129 darab transzformátorállomást létesített. A fogyasztói igények kielégítésére közel 23 ezer darab új fogyasztásmérőt szereltek fel, és közel 29 ezer darab rekonstrukciós mérőt cseréltek le. A Debrecen Észak-Nyugati Gazdasági Övezet áramhálózati fejlesztésének részeként megépült “Macs” 132/22 kV-os transzformátorállomás két ütemben valósult meg. Az alállomások fenntartható fejlesztése a rendszerekre és az épületekre is kiterjed; négy alállomáson (Kaba, Kunmadaras, Túrkeve és Sényő) már napelemet is telepítettek az önfogyasztás biztosítása érdekében. Emellett az OPUS TITÁSZ Zrt. madárvédelemre 2023-ban mintegy 316 millió forintot költött, mellyel a madárbalesetek csökkentését és a költözőmadarak biztonságos fészkelését segítik.
A Turizmus szegmens legnagyobb szállodafejlesztési programja jelenleg is zajlik, melynek a célja a fogyasztóközpontú fenntartható fejlesztések megvalósítása.
A HUNGUEST Hotels Zrt. szállodái felújítását 2020-ban indította. A főként fürdők melletti vagy wellness-szolgáltatással rendelkező szállodákat üzemeltető és tulajdonló leányvállalat a fejlesztés részeként csak 2023-ban mintegy 800 szobát megújító programelemet adott át. A hajdúszoboszlói Hunguest Hotel Aqua-Sol a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége által alapított "Zöld Szálloda 2023-2024" cím ezüst fokozatát viseli. Az épületek teljes műszaki korszerűsítésével az energiahatékonyságot is javították, a belsőépítészeti átalakításokkal, az energiatudatos spa-harmonizációval és a fenntartható gasztronómiai kínálattal pedig a vendégélményt helyezték a központba. A kempingüzemeltetésnél olyan intézkedéseket részesítettek előnyben, amelyek víz- és árammegtakarítással jártak.
A vállalatcsoport élelmiszeripari divíziójában a KALL Ingredients Kft. és a VIRESOL Kft. is nemzetközi szinten is kiemelkedő, innovatív megoldásokat használ úgy, hogy közben hulladékmentes a termelése.
A csúcsminőségű termékek előállításánál a legmagasabb szintű környezetvédelmi és biztonsági sztenderdeket érik el. A körkörös gazdaságot támogató fejlesztéseknél nem csak az anyagok feldolgozási aránya rendkívül magas, de a keletkező melléktermékek további hasznosítása is megvalósul.
Építőipari szegmens először a jelentésben
A jelentésbe idén először bevont Építőipari szegmens a kötöttpályás közlekedés fejlesztésével és ahhoz kapcsolódó képzésekkel egy környezetkímélőbb közlekedési és áruszállítási forma alapjait teremti meg.
Az R-KORD Kft. és RM International Zrt. által megvalósított megoldások növelik a biztonságot, ezáltal csökkentik a balesetek számát illetve az elérési időket, valamint nagyobb energiahatékonyságú eszközök bevezetését is támogatják, miközben a hulladékkezelési és növényvédelmi megoldásokat is kiemelten kezelik.
Az idén 130 éves salgótarjáni Wamsler SE az elmúlt időszakban véghez vitt fejlesztéseivel bizonyítja, hogy egy nehézipari gyár is lehet innovatív és környezettudatos úgy, hogy az évtizedes rendszerek tudatos átvizsgálásával és megújításával jelentősen csökkenteni tudta energiafelhasználását. Az öltöző átalakítással éves szinten 20 ezer m3 földgáznak megfelelő energiamennyiséget, a beégető kemence gázégőinél tett átalakításokkal pedig további 34 ezer m3 földgázt takarítanak meg, az általuk gyártott termékek pedig nem tartalmaznak olyan összetevőt, amely – még ha csak a készülék életciklusának végén is – veszélyes hulladéknak minősülne.