Kertész Péter, az intézmény igazgatója elmondta, az Erdélyi Panoráma - más néven a Bem-Petőfi Körkép - 18 darabját a lengyelországi Tarnow múzeuma adta kölcsön az emlékparknak, abból az alkalomból, hogy Ópusztaszeren rendezik az International Panorama Council jubileumi, huszonötödik közgyűlését.
Szeptember 29-től mutatják be a park látogatóközpontjában, a március végéig látható tárlathoz egy kísérőkiállítás is kapcsolódik az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról - közölte a szakember. Hozzátette: ez lesz az első alkalom, hogy az érdeklődők egy helyen láthatják a Feszty-körképet és az Erdélyi Panorámát.
Tóth Antal, az Emlékpark múzeumi csoportvezetője elmondta, az Erdélyi Panoráma története 1896-ig nyúlik vissza, Jan Styka lengyel festőművész ekkor kapott felkérést arra, hogy készítsen egy körképet az 1848-as forradalom ötvenedik évfordulójára. A művész témául a nagyszebeni csatát választotta, melyben Bem József irányította a magyar seregeket.
A panorámaképhez 1897 áprilisában kezdtek hozzá, és rohammunkában, öt hónap alatt be is fejezték. A festmény készítésében Jan Styka mellett több művész, köztük - a Feszty-körképen is dolgozó - Vágó Pál és Spányi Béla is közreműködött.
A képet először Lengyelországban mutatták be, 1898 márciusában már Budapesten láthatta a magyar közönség, majd Európa több városában is kiállították. Ez azt tette lehetővé, hogy a korabeli panorámaképek szinte szabvány szerint 120x15 méteres méretben készültek, és bemutatásukra ennek megfelelő kialakítású épületek szolgáltak.
A megrendelő azonban hosszú időn át nem tudta kifizetni Jan Stykát, aki végül úgy döntött, feldarabolja a képet, és úgy értékesíti. Az eladás előtt a festő néhány részletet kénytelen volt módosítani az önálló képdarabokon - tudatta a szakember.
Az Erdélyi Panorámából - a jelenlegi ismeretek szerint - 36 részlet maradt fönn, ebből tizennyolcat őriznek Bem szülővárosában, Tarnowban. Ezeket és még az alkotás évében a festmény népszerűsítésre készült két olajnyomatot mutatják be az Emlékparkban - közölte Tóth Antal.
Erdélyi Panoráma és Feszty-körkép - először együtt
A hónap végétől először lesz együtt látható a két nagy magyar történelmi körkép, az Erdélyi Panoráma és a Feszty-körkép, az alkotásokat az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban mutatják be.

A magyar plakátművészet első aranykorát bemutató tárlat nyílik
A szecesszió korszakának magyar plakátművészetét és tárgykultúráját bemutató tárlat látható péntektől a Magyar Nemzeti Galériában.
Tavaszi programok a Tisza-tónál
A tavasz nemcsak a virágok édes illatát hozta el Tiszafüredre, hanem a jobbnál jobb programokat is.

Hamarosan startol a 40. Vivicittá
Április 12-én startol Budapesten a tavasz legnépszerűbb szabadidősport-eseménye, a negyvenedik, jubileumi Telekom Vivicittá.

Turizmusmarketing konferencia Pécsett
2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.

MSZÉSZ régiós ülések: fenntarthatósági gyakorlatok, osztrák piac jelentősége
A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány
A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre
A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine
Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben
Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál
Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.