A balatoni szúnyogirtást koordináló BSZ elnöke kifejtette, a tavasz, majd a nyár is sok esőt hozott, ami kedvez a csípősszúnyogok szaporodásának. Emiatt a BSZ, valamint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) koordinálásával az előző éveknél jelentősen több gyérítés történt a Balaton térségében.
Nyáron a katasztrófavédelem több mind másfélszer annyi biológiai, illetve kémiai beavatkozást rendelt el, mint tavaly. Ennek is köszönhető, hogy kezelhetővé vált a helyzet, és nem tudott jelentősen elszaporodni a csípősszúnyog-állomány a Balatonnál - mondta Balassa Balázs.
Hozzátette, az előzetes megállapodásnak megfelelően a nyár várhatóan utolsó védekezését már nem a katasztrófavédelem, hanem a BSZ végezteti. Mivel az elmúlt napok esőzései miatt további csípőszúnyog-ártalom kialakulása lenne várható, az augusztus 20-i ünnepségekre készülve augusztus 17-én újabb légi kémiai szúnyoggyérítés kezdődik az üdülőrégióban, amit az ünnepek idejére felfüggesztenek.
A Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatása szerint a nyár nagy részén tapasztalt jelentős szúnyogártalom miatt számos településről érkezett olyan megkeresés a OKF-hoz, amelyben a gyérítési programba való bekerülést, illetve a korábban kezelt területeken a gyérítés megismétlését kérték. A kérelmek többségét megalapozottnak ítélte a főigazgatóság, így azok több mint 80 százalékának eleget tettek a kivitelezők.
Az OKF által koordinált országos szúnyoggyérítési program a főszezon végével, augusztus 20-án befejeződik. Az önkormányzatok ezt követően is végezhetnek önállóan szúnyoggyérítést.
A héten Somogyban 21 településen zajlik még - 1000 hektáron légi-, 3180 hektáron pedig földi kémiai - gyérítés a vérszívók számának csökkentése érdekében.
Forrás: MTI