Fazekas Sándor kiemelte: közös célunk, hogy lovas értékeinket, amelyek egyben nemzeti kincsünk, megőrizzük, fenntartsuk és átörökítsük, 2012-ben a magyar lófajták és világhíres állami méneseink fejlesztésére ezért indítottuk el a Kincsem Nemzeti Lovas Programot. A Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont a hazai lovasvilág utóbbi évtizedeinek legnagyobb beruházása – mondta a miniszter, aki emlékeztetett: a közel 1,9 milliárd forintos beruházásból megépült fedeles lovarda csupán az első üteme a 6.8 milliárd forintból megvalósuló nagyszabású fejlesztésnek. Ebből az összegből újulnak meg 2017-ig a Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont létesítményei, a fedeles lovardát követi a négy évszakos pálya, a 6000 fős lelátó és a szükséges kiegészítő létesítmények, valamint a környező infrastruktúra – Szilvásvárad így méltó helyszíne lesz a hazai és nemzetközi versenyeknek, a világbajnoki és kontinentális megmérettetéseknek.
Horváth László országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: mindenki hozzátett ahhoz, amit ma itt megnyithattunk. Aki nyomot akar hagyni maga után, annak a hagyományra, a teremtett világ kincseinek tárházára és a bölcsességre kell építkeznie.
A miniszter megerősítette: nemzeti lófajtáink géntartalékainak megőrzése és lovas kulturális örökségünk megóvása fontos feladatunk, méneseink nemzeti büszkeségeink. A szilvásváradi ménesgazdaság lipicai lovai méltán világhírűek – tette hozzá Fazekas Sándor, és hangsúlyozta: a kormány, valamint az agrártárca kiemelt célja, hogy Észak-Magyarországnak világszínvonalú lovasközpontja legyen, s a magyar lótenyésztés ismét a világ élvonalába tartozzon.
Lázár Vilmos, a Magyar Lovassport Szövetség elnöke bejelentette: 2018-ban a négyes fogathajtó, 2019-ben pedig a kettes fogathajtó világbajnokságra fognak pályázni.
Forrás: Turizmus Online