Nagyszerű az az együttműködés, amely nyomán május végére elkészül a fertődi Esterházy-kastélyhoz tartozó parkok rekonstrukciója, a fejlesztés nemcsak a fertő-parti térség, hanem a régió turisztikai fejlődését is szolgálja – mondta a térség KDNP-s országgyűlési képviselője csütörtökön a kastélyban tartott sajtótájékoztatón.
Firtl Mátyás kifejtette: az Eszterháza Központ, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. (KAEG Zrt.) és a fertődi önkormányzat közös munkája nyomán már nem csupán zenei programokat lehet kínálni Fertődön, a nyári zenei programokra látogatók a kulturális örökség mellett a terület természeti értékeivel is megismerkedhetnek.
A politikus elmondta azt is, hogy a kormány "eltökélt szándéka" az Eszterháza Központhoz tartozó nagycenki Széchenyi-kastély felújítása is, mert a turisztikai régió így egyfajta zarándokhellyé válhat, ahol Joseph Haydn és Liszt Ferenc mellett gróf Széchenyi István hagyatéka, munkája is megismerhetővé válik.
Bodrogai László Anzelm, az Eszterháza Központ főigazgatója elmondta, hogy június első hetében adják át a fertődi Esterházy-kastély Rózsakertjét, Angolkertjét és Északi parkját. A 200 millió forintos fejlesztést száz százalékban európai uniós forrásból tudták megvalósítani.
A főigazgató részletezte: összesen 90 ezer négyzetméternyi terület újult meg, ahol mintegy 2400 cserjét, kilencezer rózsát, és 105 fát ültettek. Emellett hétezer négyzetméternyi útfelületet újítottak fel és húszezer négyzetméternyi bozótos területet tisztítottak meg.
A Rózsakertben 430 féle rózsafajt ültettek. A főigazgató szerint az 1908-ban, gróf Cziráky Margit által alapított kert Magyarország legnagyobb rózsakertje lesz. A következő években szeretnék bővíteni az ott megtalálható fajok számát, így génbankként is funkcionál majd a terület.
Az 1906-ban kialakított Angolkertben megújították a sétautakat és növényismertető táblákat helyeztek ki. Az Északi parkban a faállományt állították helyre.
Bodrogai László Anzelm hozzátette: tervezik a Rózsakert melletti Cziráky Margit-féle üvegházrendszer felújítását is, amelynek tervei jövő év elejére készülnek el.
A kastélyhoz tartózó, de a KAEG Zrt., az Eszterháza Központ és a fertődi önkormányzat tulajdonában lévő Lés-erdő tavaly júniusban kezdődött rekonstrukciója is befejeződik május végére. A mintegy 250 millió forintos, száz százalékban az Európai Unió által támogatott fejlesztés révén a történeti terület 176 hektáron újult meg.
A főigazgató elmondta azt is, hogy a fertődi kert rekonstrukció csak egy fejezete az épített és természeti örökség megmutatásának, mert ebben a hónapban kezdődik a pannonhalmi növénykert telepítése, ahol tízezer levendulát és ötezer más évelő növényt ültetnek.
Nyárra befejeződik a bicskei Batthyány-kastély parkjának rekonstrukciója
Várhatóan nyárra befejeződik a bicskei Batthyány-kastély történeti kertjének rekonstrukciója, amelyre a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) uniós támogatásból több mint 237 millió forintot fordít.
A projekt eddigi eredményeit bemutató csütörtöki sajtóeseményen Marjay Gyula, az MNV Zrt. ingó- és ingatlanvagyonért felelős főigazgatója elmondta: a projekt keretében mintegy 80 ezer növényt telepítenek, a kerti tó megújítása folyamatban van. A tó szigetére vezető híd is hamarosan megépül, a park több pontján pedig szökőkutak létesülnek, a díszmedence visszanyeri korhű állapotát, és az egykori üvegház romjai is bemutathatóvá válnak – tette hozzá.
A sajtóanyag szerint elvégezték már a beteg és idős fák, cserjék irtását, elbontották a nem műemlék jellegű utakat és a régészeti ásatások alapján kijelölt sétányokat megépítették. A tó medrének és partvonalának szigetelését, rendezését befejezték, illetve elkezdték a tavat és az öntözőrendszert tápláló fúrt kút kiépítését.
Marjay Gyula kiemelte: különleges helyet foglal el a kastélyok között a bicskei létesítmény, hiszen 1929 óta Kossuth Zsuzsanna Gyermekotthonként működik és nem államosítás révén került állami tulajdonba, hanem a tulajdonosok akaratából.
Tessely Zoltán országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy a turisztikai vonzerőt növelő fejlesztés nem jelenti az épületben megtalálható szociális- és gyermekvédelmi feladatok ellátásának megszűnését.
Jelezte, hogy a 12,5 hektáros park és később a Nemzeti Kastélyprogram részeként megújuló épület mellett a város határában lévő Batthyány-mauzóleumot és Nagy Károly csillagdáját is szeretnék felújítani. A tervek szerint interaktív módon mutatnák be a korabeli csillagvizsgálót, annak akkori funkcióit, illetve lehetővé válna a polihisztor kultuszának visszaállítása, egykori távcsövének bemutatása is.
Pálffy Károly polgármester Bicske legnagyobb turisztikai büszkeségének nevezte a kastélyt és annak parkját, amely évente mintegy tízezer turistát vonz. Reményét fejezte ki, hogy az ország egyik első angolparkjának felújítása és a kastélyépület rekonstrukciója után tovább emelkedik a látogatók száma.
Az állami tulajdonban lévő kastély épületében 1929 óta gyermekotthon működik, jelenleg 9 lakásotthon ad menedéket nehézsorsú, súlyosan hátrányos helyzetű, veszélyeztetett, közöttük sok árva és félárva gyermeknek. A gyermekotthon felzárkóztató 8 osztályos, 8 évfolyamos és sajátos nevelési igényű gyerekek oktatását is végzi.
Forrás: MTI