Gál Pál Zoltán elmondta, hogy a TKI létrehozásának fő oka az ágazati információhiány volt, különösen a Covid utáni bizonytalan időszakban.
Az index célja, hogy segítse a döntéshozókat, előrejelzéseket nyújtson és megfelelő tájékoztatást adjon a közvélemény számára.
Kiemelte, hogy az elmúlt két év alatt a TKI adatait folyamatosan használja a média és jelentős bizalmat épített ki az iparágban.
Turizmus = húzóágazat
Udvardi Attila, a GKI igazgatója bemutatta a TKI működését és a legújabb eredményeket. Hangsúlyozta, hogy a TKI célja havi gyakorisággal mérni a konjunktúra várható alakulását, és valós képet adni az ágazat szereplőinek várakozásairól. Az elmúlt két év eredményei alapján az index különösen hasznos információkat nyújtott a döntéshozók és más érintettek számára. Az index öt különböző alindexből áll, amelyek a foglalkoztatást, a teljesítményt és a működési költségeket mérik.
Májusban +4 ponton állt az index, ami azt jelenti, hogy 2023 novembere óta növekvő tendenciát mutat és 2023 január óta a nemzetgazdaság húzóágazatának számít a többi GKI üzleti bizalmi index között.
Az előrejelzéssel kapcsolatban elhangzott még, hogy a következő 3 hónapban jó foglalkoztatás várható. Azonban a GKI igazgató felhívta a szakma figyelmét arra is, hogy mivel az árakat az utóbbi időszakban kevésbé tudták emelni, mint amit a működési költség oldal megkívánna - ez nyilván további nehézséghez illetve erőfeszítésekhez vezet majd.
A turizmusban jelentős potenciál van
Molnár Dániel, a Makronóm senior elemzője a turizmus szektor helyzetét vizsgálta az egész makrogazdaság tükrében. Előadásában rámutatott, hogy a Covid járvány jelentős hatással volt a foglalkoztatásra a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén. Valamint elhangzott, hogy a legfontosabb felvevőpiacunk esetén - ez Németország - az ottani gondok szintén nehézséget okoznak számunkra.
Bár az ágazatban az utóbbi időszakban javulás tapasztalható, a válság előtti szinteket még nem sikerült teljes mértékben elérni.
Bár jóslásokba nyilván nem bocsátkozott a szakértő, annyit azért megjegyzett, hogy mivel az infláció szemmel láthatóan és mérhetően lassul, ezért várhatóan 2025 nyarára tér vissza a jegybanki célhoz a gazdaság állapota.
Az idei számokat elemezve pedig hozzátette, hogy mivel a Húsvét idén korai időpontra esett, emiatt (is) az április gyengébben muzsikált, mint amilyen számokat vártak a szakértők.
A turizmusban jelentős potenciál van
- hangsúlyozta Molnár Dániel, majd hozzátette, hogy 20 százalékos potenciált jeleznek a szakértők. Azt is hozzátette, hogy fontos lenne, ne az olcsó turisták érkezzenek hozzánk, hanem a minőségi szektort szólítsák meg a hazai turisztikai piac szereplői. Végül Molnár hozzátette azt is, hogy
a belföldi turizmus sikere abban rejlik, hogy idehaza lassabban drágul a vendégváró piac, mint a külföldi utaztató ágazat.
Fenntarthatósági törekvések a házigazda hotelláncnál
Az a&o Hostel fenntarthatósági törekvéseiről szóló előadás zárta a rendezvényt. Az 1999-ben alapított a&o Hostels Európa legnagyobb privát üzemeltetésű hostel-lánca 25 városban működik, 39 házzal és 30,000 ággyal rendelkezik, és évente több mint 6 millió vendégéjszakát generál.
Célja, hogy 2025-ben Európa első karbonsemleges hostelláncává váljon.
Eddig a 2015-ös 15 kg-ról 2023-ra 3,32 kg-ra csökkentették az egy vendégéjszakára jutó CO2-kibocsátást. Az a&o Hostels három berlini szállodája pedig elnyerte a GreenSign Hotels 4. szintű minősítését, és törekednek az ökológiailag körültekintő üzletmenetre, víztakarékosságra, valamint hulladékgazdálkodásra.