Több, korábban Budapesten átutazó dél-koreai állampolgár is élesen kritizálta a magyar hajókat a biztonságtechnikai hiányosságok miatt. Az éjszakai dunai városnéző túráknak nagy hagyománya van a Budapestre látogató koreaiak között, szinte kihagyhatatlan programnak tartják. "Este 10-kor szálltam fel egy hajóra, de nem volt rajta semmilyen mentőeszköz. Nem volt se mentőcsónak, se mentőmellény. Azt gondoltam, hogy Koreában így biztos nem kapna működési engedélyt" – mondta egy turista, aki a hónap elején vett részt egy hasonló programon. Az utasok 80-90 százaléka lehetett koreai, de semmi nem hangzott el, hogy mit kell tenni vész esetén, mentőmellényről nem is beszélve.
Még csütörtökön Budapestre utazik Kang Kjungvha dél-koreai külügyminiszter a szerda esti dunai hajószerencsétlenség miatt – jelentette be csütörtökön Kim Incsol, a szöuli külügyminisztérium szóvivője. „Kang miniszter a baleset helyszínére utazik, hogy személyesen irányítsa munkatársaink munkáját” – tudatta Kim, aláhúzva, hogy szorosan együttműködnek a magyar hatóságokkal, és mindent megtesznek, hogy gyorsan és hatékonyan kezeljék a kialakult helyzetet.
Az MTI eközben azt is írja, hogy a külügyminiszterrel az élén kormányszintű operatív csoport megalakítását rendelte el csütörtökön a dél-koreai elnök a koreaiak magyarországi vízi balesete miatt. Már korábban megírtuk, Mun Dzsein elnök utasította kormányát, hogy a magyar hatóságokkal együttműködve tegyen meg mindent azoknak a dél-koreai turistáknak a megsegítésére, akik hajóbalesetet szenvedtek Budapesten. Az államfő ezután rendkívüli tanácskozást tartott biztonsági kabinetjével. Az elnöki szóvivő ennek végeztével közölte: az operatív csoporton kívül egy 13 fős mentőcsoport is Magyarországra utazik. Ennek hét tagja katasztrófamentő lesz – közülük ketten részt vettek a Szevol dél-koreai komphajó 2014-es katasztrófája utáni mentésben –, hatan pedig a parti őrség tagjai.
A szóvivő idézett az elnöktől: „Szeretném, ha minden lehetséges diplomáciai csatorna igénybevételével, a magyar hatóságokkal együttműködve a lehető leggyorsabban elvégeznék a kutató-mentő műveleteket. A legfontosabb a gyorsaság. A lehető leggyorsabban mozgósítsák a katasztrófamentőket a szükséges felszerelésekkel együtt!"
A Yonhap hírügynökség jelentése szerint Mun tájékoztatást kapott a történtekről Csung Juijongtól, a nemzetbiztonsági hivatal vezetőjétől is. A dél-koreai hatóságok tájékoztatása szerint a turisták egy hat országot érintő kelet-európai körutazáson vettek részt, amelynek része volt a Baltikum is. Az utat szervező, szöuli székhelyű, Very Good Tour nevű utazási iroda a baleset után néhány órával megtartott sajtótájékoztatóján közölte az utazás részleteit. A turisták legtöbbje 40 és 50 év közötti volt, egy hatéves gyerek és egy hetvenes éveiben járó férfi is volt közöttük – mondta egy meg nem nevezett minisztériumi tisztségviselő. A Yonhap hírügynökség idézte az utazási irodának azt a közlését, miszerint nem lehet tudni, hogy a hajó minden utasán volt-e mentőmellény.
Forrás: Index