Hogyan definiálható a kelet-európaiság? Mik azok a jellemzők, amik összekötik az itt élő, közös történelemmel rendelkező embereket? Hogyan csatornázódnak be ezek a tapasztalatok az európaiság megélésébe? Hogyan zajlik ma a régiót is érintő európai integráció és milyen példák vannak a nemzetközi együttműködésekre? Hogyan hatnak ezek a folyamatok a körülöttünk lévő világra, valamint annak jelenségeivel, hatásaival és az ezzel kapcsolatos érzésekkel és problémákkal foglalkozó művészeti-fotográfiai gyakorlatokra?
A kiállítás apropóját az adja, hogy az elmúlt fél évben Magyarország töltötte be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, amelyet most Lengyelország vesz át. Ennek kapcsán 12 alkotó művei kerültek kiállításra: hat magyar és hat lengyel művész munkái, amelyek a közös kulturális gyökerekből fakadó hasonlóságokat és különbségeket ábrázolják.
Fotó: Capa Központ
A hat fejezetből álló Európaiság – kelet-európai perspektívából című kiállítás hat tematikus szekció, amelyek lengyel és magyar fotósok munkáin keresztül az európai identitásra reflektálnak kifejezetten kelet-európai nézőpontból vizsgálva a kortárs tapasztalatokat.
A fejezetek mindegyike az európaiság kelet-európai megélésének egy-egy aspektusát dolgozza fel.
A párokban bemutatott, Lengyelországból és Magyarországról származó vagy ott élő művészek nem az Európától való különbözés, a „Másik” perspektívájából, és továbbra is a nyugati képiségre hagyatkozva, hanem a kulturális megújulás és szolidaritás talaján állva hozták létre műveiket.
Az utóbbi időben a „Kelet-európai” kifejezés gyakran kapott pejoratív töltetet, ezért sokan inkább a „Közép-európai” vagy „Észak-európai” megnevezéseket preferálják.
Fotó: SZT
„A kiállítás egyik célja, hogy ezt a fogalmat új megvilágításba helyezze, pozitív tartalommal töltse meg, és bemutassa, milyen mély kulturális, történelmi és társadalmi kötelékek fűzik össze a két országot”, mondta a sajtó számára szervezett bejárás alkalmával Wiktoria Michalkiewicz, a kiállítás egyik kurátora.
„A válogatás során elsősorban fiatal, feltörekvő művészek és a pályájuk közepén járó alkotók kaptak helyet, akik progresszív szemlélettel és korszerű művészeti eszközökkel dolgoznak”
- tette hozzá a magyar kurátor, Mucsi Emese.
Kiállító alkotók: Szabolcs Barakonyi, Anita Horváth, Katerina Kouzmitcheva, Pictorial Collective, Agnieszka Sejud, Zsuzsi Simon, Sputnik Photos, Júlia Standovár, Éva Szombat, Ilona Szwarc, Karolina Wojtas, Ada Zielinska.
A kiállítás még hitelesebb bemutatása érdekében a szervezők nem hagyományos katalógust jelentettek meg, hanem egy rangos nemzetközi fotóművészeti magazin, a British Journal of Photography hasábjain mutatják be a projektet.
A kiállítás március végéig látogatható a Kappa Központban, valamint ehhez kapcsolódóan számos szakmai programot is rendeznek, mint az Európaiság – kelet-európai perspektívából című bemutatóhoz kapcsolódó szatellit-kiállítás a budapesti Lengyel Intézetben, egy nemzetközi konferencia Európaiság – kelet-európai perspektívából témában kurátorok és fotográfiai szakemberek részvételével a budapesti Lengyel Intézetben, 2025. március 27-én, illetve a British Journal of Photography European Kinship – Eastern European Perspective című lapszám bemutatója a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban, 2025. március 28-án.