Marketing-fókuszú turizmus-menedzsment mesterképzés a Corvinuson

A Budapesti Corvinus Egyetem turizmus-menedzsment mesterképzésének hallgatói teljes oktatási programjukban tapasztalják azt a szinergia-hatást, hogy a Turizmus Tanszék több, mint két éve a Marketing és Média Intézet szervezeti egysége. A turizmus valamennyi területén olyan jelentős a marketing szerepe, hogy ez a szervezeti összetartozás a képzési programokban is jelentősen megmutatkozik.

A Gazdálkodástudományi Kar mesterszakjain, így a turizmus-menedzsment mesterszakon is szerepelnek olyan alapozó tárgyak, amelyek a gazdálkodástan legfontosabb diszciplináinak mester szintű tudnivalóit tartalmazzák. Ezek közé tartozik a Marketing menedzsment is, amelyben a vezetők számára fontos marketingkoncepciók, az egyes marketingterületek irányításának, valamint a teljesítmények mérésének módszerei hangsúlyosan szerepelnek. Az elméletet dr. Bauer András egyetemi tanár előadásaiból sajátíthatják el a hallgatók, a gyakorlatokon pedig a nemzetközileg elismert MBA-képzések számára készült és használt esettanulmányok mellett a hazai gyakorlatra épülő esetek és projektek megoldása és feldolgozása is szerepel.

A turizmus-menedzsment mesterszak hallgatói a marketing mesterszakos hallgatókkal közösen vesznek részt a Marketingkutatás és piacelemzés tantárgy óráin, amelynek felelőse dr. Simon Judit, aki intézetigazgatóként a Turizmus Tanszék egyik alapítója volt, ma a Turizmus Tanszék egyetemi tanára.

A tantárgy – építve az alapszakos ismeretekre – elsősorban a megkérdezéses vizsgálatok, a kérdőíves kutatások adatbázisainak módszertanával, az elméleti és gyakorlati tudnivalókkal ismerteti meg a hallgatókat. A tantárgy módszertani jellegéből adódóan szeminárium és számítógépes gyakorlat formában sajátítják el a hallgatók a Malhotra-Simon: Marketingkutatás tankönyv alapján a módszerek elméletét és az SPSS-ben történő adatfeldolgozás gyakorlatát. A tantárgy keretében egy teljes piackutatási projektet is megoldanak a hallgatók, amelyben együttműködve egy-egy vállalattal vagy intézménnyel, valós problémát feldolgozó kutatási brief alapján dolgozzák ki a kutatási tervet, végzik el az adatgyűjtést és feldolgozást, a félév végén pedig a vállalati képviselők előtt prezentálják a kutatási eredményeket.

Az elmúlt félév egyik témája Budapest turisztikai vonzerejének egyik kulturális ékköve, a komolyzenei élet szereplői közül a vezető szimfonikus zenekarok ismertségének, megítélésének, márkaértékének felmérése volt. A kutatás alapját a nemzetközi szakirodalomban a klasszikus zenei művészeti teljesítmények, együttesek márkaértékének mérésére szolgáló speciális márkaértékmérő modell szolgáltatta, amely alapján a hallgatók kidolgozták a kérdőívet és elvégezték az adatgyűjtést, döntően a hazai közönség körében. Hallgatóink széleskörű érdeklődését jellemzi, hogy a kérdőívben az általános kulturális kínálattal kapcsolatos szokásokat is fontosnak tartották felmérni, elhelyezve így a klasszikus zenei események látogatását a kulturális programok kínálatában. A zenei események mellett a klasszikus zenei darabok hallgatásának szokásait is megvizsgálták, így arról is képet kaptak, hogy milyen hordozókon, milyen alkalmakkor, hogyan hallgatják a potenciális érdeklődők a klasszikus zenét. A kutatásban többszörösen szembesültek azzal a jelenséggel, hogy a klasszikus zene célcsoportját nem a kortársaik dominálják, így a kutatási adatgyűjtés különösen nagy nehézségek elé állította őket, ugyanakkor fel is tudták hívni a zenekarok vezetőinek a figyelmét arra, mennyire fontos lenne a gyerekek mellett a fiatal felnőttek számára is vonzó programokat kínálni és számukra üzeneteket megfogalmazni és eljuttatni.

Az ilyen és hasonló projektfeladatok miatt nyilatkozta az Intézet egyik végzett hallgatója:

„Amikor én végeztem, az elméleti alapokon túl számtalan gyakorlati példán tapasztaltam meg azt, hogy mi vár majd rám az első munkahelyemen. Ma még inkább igaz ez az intézetre, jól felkészít a mindennapokra. Több, mint 10 éve dolgozom a marketing szakmában, de mindmáig sok olyan eset fordul elő, ahol az itt tanultakat használom. A stratégiai gondolkodással, amit szintén itt tanultam meg, pedig több százezer forinttal nagyobb pozíciót tudok betölteni, mint anélkül...”.

A Corvinus mesterképzése a desztinációk, illetve a profitorientált vállalkozások menedzsmentjére és marketingjére helyezi a hangsúlyt; utóbbiban az online és digitális marketing kiemelt szerepet kap. A 2017. februárjában induló, állami finanszírozású nappali turizmus-menedzsment képzésre jelentkezni november 15-ig lehet. További információkat ide kattintva tudhat meg.

(X)


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.