Víg Tamás, a Magyar TDM Szövetség elnökségi tagja, egyúttal a kárpát-medencei turisztikai együttműködés koordinátora kérdésünkre elmondta, hogy a szándéknyilatkozat egy valójában évtizedes együttműködésnek ad keretet. A TDM Szövetség – nagyrészt jelen lévő – korábbi vagy jelenlegi vezetőségi tagjai ugyanis az elmúlt évtizedben a Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben és a Délvidéken is számos alkalommal vettek részt konferenciákon vagy tartottak előadást a magyar turisztikai intézményrendszer TDM szempontú átalakításáról. Továbbá számos határon átnyúló projekt keretében segítették a turisztikai fejlesztéseket, elég csak a Mária Út kialakítására gondolni, de előfordult a kerékpáros turizmus vagy az Európa Kulturális Fővárosa projekt keretében történő együttműködés is.
A szándéknyilatkozatban foglaltak tehát – némileg egyedi módon – részben már teljesültek, eddigi is erős partnerségek alakultak ki, aminek köszönhetően a határontúli partnerek már több magyarországi TDM-konferencián is részt vettek az elmúlt években, és bekapcsolódtak a közösségi médiafelületen folyó TDM információáramlásba is.
A rendezvényen résztvevő és aláíró határontúli desztinációk felölelik Felvidékről a Duna-menti térséget, Kárpátalját, Erdély és Székelyföld vonatkozásában Hargita, Kovászna és Maros megye több desztinációját (Tusnádfürdő, Parajd/Sóvidék-Hegyalja, Szováta, Pogány-havas kistérség stb.) és több délvidéki térséget is (Tisza-mente, Magyarkanizsa, Észak-Bácska, Zenta). Fontos kiemelni, hogy az együttműködés nyitott, amihez a TDM Szövetség folyamatosan várja a további jelentkezőket.
A megállapodás fő célja a magyarlakta térségek turisztikai szervezetfejlesztésének elősegítése, ami versenyképesebb gazdasági pozíciót jelenthet e szervezetek és vállalkozói tagjaik részére. Az elmúlt évek tapasztalatainak figyelembe vételével őszig közösen kerülnek meghatározásra a konkrét célok, amik közül előzetesen kiemelkedik a szervezetfejlesztési tapasztalatcsere és a képzések iránti igény, továbbá kárpát-medencei tematikus útvonalak széleskörű hálózatának megvalósítása és a turisztikai kínálat piacravitele.
A kormányzati és a megyei politikusok is felsorakoztak e szakmai célok megvalósítása mellé, így Szász Jenő, a Nemzetstratégia Kutatóintézet elnöke, Magyar Anna, a Csongrád megyei Közgyűlés elnöke és számos Ópusztaszer környéki polgármester is részt vett az aláíráshoz kapcsolódó megbeszélésen és támogatásáról biztosította a turisztikai szakembereket. A rendezvény kitűnő házigazdája a Hét Vezér Turisztikai Egyesület helyi TDM-szervezet és az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark volt.
Forrás: Turizmus Online