Havonta több mint félezer turistát fogadnak – mondta a Turizmus Online-nak Karászi Attila lelkész –, az idegenforgalmi főszezonban viszont ennél is több az érdeklődő.
A templom felújítása már a 2000-es években különböző munkálatokkal kezdődött el. A jeles műemlék az elmúlt évtized közepén új tetőt kapott. Aztán folytatódott a felújítás további része, miután a helyi református egyházközség 2012-ben pályázott, és 26 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Leader-programhoz kapcsolódva. Ezt ötmillió forinttal egészítette ki az egyházközség tagsága. Így több mint 30 millió forintból újították fel a templom külsejét.
A munkálatok során hófehérre festették le a falakat, a kiemelkedő négy dór oszlopot, valamint a főhomlokzat előtti nyitott oszlopcsarnokot, az úgynevezett portikuszt. Az e fölötti rész pedig rézborítást kapott. Kicserélték az ablakokat, új csatornarendszerrel oldották meg a vízelvezetést, továbbá kerti bútorokat és információs táblát is helyeztek el a templom kertjében. Az elmúlt több mint egy évtizedben összesen 61 millió forintot költöttek a templom restaurálására – tudatta lapunkkal Karászi Attila.
Katolikusból református templom
Ezt az egyedülálló – a szájhagyomány szerint eredetileg katolikusoknak készült körtemplomot – Szilvásvárad egykori földbirtokosa, a katolikus vallású gróf Keglevich Miklós 40 ezer ezüst forintért építtette. Miután az akkori egri érsekkel nézeteltérésbe keveredett, a templomot a református egyháznak adományozta.
A gróf feltehetően korának jeles szakemberét, Hild Józsefet (1789-1867), a hazai klasszicista építészet egyik legnagyobb képviselőjét kérte fel a templom tervezésére. Az építését Pavolni Ferenc egykori egri mester irányításával 1837-ben kezdték el, három évvel később pedig be is fejezték. Az avatására 1842 telén került sor. A templom szomszédságában találni az 1865-ben épült harangtornyot, amelyet bádoggal fedtek be, a templomban levő padokat pedig a bánfalvi erdőből hozatott, 33 tölgyfagerendából készítette egy helyi asztalos.
A monumentális, klasszicista stílusú, kör alakú templom az elmúlt időszakban Szilvásvárad szimbólumává vált. Az épület bejáratához 12 fokos lépcsősor vezet, az épület pedig az egyszerűségével jól illeszkedik a falu népi építészetét reprezentáló környezethez. Mindez az egykori tervezők, építőmesterek és a helybeli mesteremberek tudását bizonyítja.