A Budapestinfo Pontokra kiírt – a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) és a Budapesti Városarculati Kft. (BVA) által 2015. november 20-án közösen meghirdetett – tervezői ötletpályázat 2016. január 4-én zárult le.
A beérkezett és a feltételeknek megfelelő pályázatokat szakmai bírálóbizottság értékelte, melynek elnöke: Szalay-Bobrovniczky Alexandra, főpolgármester-helyettes, társelnöke: Bán Teodóra, a BFTK ügyvezetője; tagjai: Deák Krisztina Erzsébet, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala Városépítési Főosztályának főtanácsosa, valamint Németh Regina, a BVA ügyvezetője volt.
Németh Regina, a BVA ügyvezetője az eredményhirdető rendezvényen városarculati szempontból fontos bírálati kritériumként emelte ki a megjelenés, tehát a design és az anyaghasználat jelentőségét.
A megadott határidőre 32 pályamunkát töltöttek fel a pályázók. Ebből 25 lényegileg különböző pályamunka, 6 terv külön regisztrációval, lényeget érintő különbségek nélkül, többször került feltöltésre.
A pályázatra beérkezett 25 pályamunka mennyiségileg és minőségileg is a pályázat eredményességét mutatja – folytatta értékelését Bán Teodóra, aki elmondta, hogy a bírálóbizottság a tervek részletes elemzése után úgy döntött, hogy a rendelkezésre álló díjazást teljes mértékben szétosztja az arra érdemes munkák között.
A kiírók olyan munkákat díjaztak, melyek emblematikus megjelenése nem öncélú formaválasztáson alapul, hanem a funkcionalitásból és az innovatív szerkezeti megoldásból ered, egyedi arculata a városi információs feladat ellátását egyértelműsíti.
Négy tervező, illetve tervezői csoport részesült megosztott, egyenlő mértékű, rangsorolás nélküli díjazásban – egyenként 375 ezer forint értékben.
A nyertes pályázók: Fogas Renáta; Máté Tamás és Poós Tamara; Brodszky Balázs és Gyovai Tamás a Qoob Kft-től; valamint Bokányi Imre és Reith Anita.
A javaslatok formailag alapvetően két különböző csoportba sorolhatóak: az egyik típus hagyományos városi pavilont tervezett, a másik egy köztéri bútor, illetve berendezési tárgy alkalmazásával, annak újszerű, esetleg helyszínenként eltérő nagyságú és kialakítású típusának működtetésével oldotta meg a feladatot – mondta el értékelőjében Deák Krisztina Erzsébet, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala Városépítési Főosztályának főtanácsosa.
A mostani turisztikai információs pultok jelenleginél korszerűbb, de továbbra is mobil pulttal történő kialakítására egy pályázat sem adott javaslatot.
A pályázat kiírói a továbbiakban szeretnék, ha a nyertes pályázókkal együttműködve – a kerületi szabályozásoknak megfelelően – közösen találnák meg a megfelelő formai és funkcionális megoldást a BUDAPESTINFO PONTOK megjelenésére – mutatott előre a továbbiakat illetően Bán Teodóra, hiszen a pályázat célja a fővárosi terek turisztikai szempontból frekventált részein megjelenő információs pultok újratervezése volt a kiemelt jelentőségű helyszínekhez, valamint az információs tevékenységhez illeszkedő módon.
Tekintettel a turisztikai információs tevékenység közszolgáltatási jellegére, valamint turisztikai és városarculatot alakító szerepére cél az információs pontok egységes megjelenése, olyan brand értékű BUDAPESTINFO PONT megtervezése, amely Budapest turisztikai információs szolgáltatásának minőségét tovább emeli és a Főváros emblematikus építményévé válhat.
Forrás: Turizmus Online