Az adatok tárolásának többféle módja van, ma már sokan mentik felhőtárhelyre az adataikat, azonban sokak számára biztosabb megoldást jelent egy külső adattároló, aminek nagy előnye, hogy igény esetén egyszerűen csatlakoztatható. Ez azonban sok esetben nem oldja meg azt a problémát, amit a gép belassulása okoz, amikor egy program betöltésére hosszú perceket kell várni. Ilyenkor jön jól az SSD.
Mi az az SSD, és mire való?
Egy jól konfigurált, az igényeknek megfelelő számítógép előbb-utóbb megtelik, lassúvá válik, ami egyre inkább ellehetetleníti a kényelmes használatot. Szerencsére egyszerű a megoldás, fogd a gépedet, és vidd be az USAnotebook szervizébe, ahol rövid idő belül elvégzik az SSD beszerelését vagy cseréjét.
Az adatok tárolásának klasszikus módja a merevlemezre, vagyis a HDD-re történő mentés, aminek megvan az a nagy előnye, hogy nagy tárolókapacitással rendelkezik, így rengeteg adat elfér rajta. Hátránya viszont, hogy mozgó alkatrészeket tartalmaz, amitől egy idő után zajossá válik, illetve a rázkódástól - ami laptop esetén a hordozásból eredően mindennapos lehet - elromolhat.
Ezzel szemben az SSD flash memória segítségével tárolja az adatokat, és olvasási sebessége 6-7-szer gyorsabb, mint a merevlemezé, így beszerelésével a géped villámgyors lesz, az alkalmazások gyorsan betöltődnek, és akár több ablakot is futtathatsz használat közben, és úgy is akadálytalanul működni fog. További előnye még, hogy mivel mozgó alkatrészt nem tartalmaz, csendes működésű.
Minden gépbe SSD-t!
Egy valaha gyors, de néhány éves gép esetében természetes, hogy belassul, emiatt szükség lehet a gyorsítására. Az SSD bővítés nem jelenti azt, hogy a HDD-től meg kellene fosztani a laptopot, az egy szabad slotba kerül, így nemcsak gyorsabb lesz a gép, hanem a tárhelye is jelentősen bővül.
Ma már a legújabb laptopokat eleve SSD-vel vásárolhatod meg, így ezeknél a kérdés csak az, hogy milyen típusú SSD-t válassz, mekkora legyen a kapacitása. A legújabb fejlesztésűek akár egy korábbi típusú SSD-vel szerelt gép sebességét is meg tudják dobni, nem csak a merevlemezzel szereltekét.
Az SSD-k kevesebb energiát igényelnek a működéshez, így kímélik a laptop akkumulátorát.
Milyen típusú SSD-t válassz?
A döntést részben a tároló csatlakozó típusa és a formátuma, az SSD alakja és mérete határozza meg. A választásnál figyelembe kell venni a sebességet, az olvashatóságot, a zajszintet és az energiafelhasználást is, ehhez pedig tudni kell, hogy az adattárolót pontosan mihez szeretnéd használni.
Az SSD-knek két különböző típusa létezik, a régebbi SATA és az SSD-specifikus korszerűbb PCIe/NVMe, ami mára már iparági szabványos interfész.
Laptopot vásárolnál, vagy a régi gépedet gyorsítanád? A kedvező energiafogyasztású SSD lesz a megbízható megoldás.