A mostani műhelymunkával induló programsorozat célja, hogy az informális oktatás és az élményalapú közvetítés módszereit népszerűsítse a tágan értelmezett kulturális és természeti örökség bemutatása területén. A szervezők 2015 őszéig tartó tréningek és egyéb szakmai programok keretében szeretnék elősegíteni, hogy a kapcsolódó rokon szakmák képviselői egy asztalhoz üljenek és megosszák tapasztalataikat egymással és a téma iránt érdeklődő szélesebb közönséggel.
A projektet a budapesti székhelyű KÖME a KON-TIKI német élménytervező céggel együttműködésben valósítja meg. Az első, májusi képzésen 20 szakember vett részt, köztük múzeumpedagógusok, intézményvezetők, kutatók, építészek, újságírók, kulturális szervezők. Dr. Lars Wohlers (KON-TIKI Interpretive consultation, training and evaluation, DE) és Matthew Jones (Imagemakers Interpretive Design & Consulting, UK ) interpretációs szakemberek vezetésével a résztvevők gyakorlatok során, különböző szempontok szerint gondolhatták végig, mi szükséges egy sikeres bemutatási programhoz, a szövegalkotástól a tárlatvezetésen át a digitális média használatáig. Az adott témát minden nap más-más intézményben mutatták be és elemezték. A képzés megvalósításában a szervezőkkel együttműködött a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Néprajzi Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a Petőfi Irodalmi Múzeum.
A program következő része az érdeklődő közönség számára is nyitott. A vonatkozó felhívás az alábbiakban olvasható.
Mitől lesz élmény az örökség?
Felhívás szakmai örökségtúrán való részvételre
A Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete (KÖME) a KON-TIKI német élménytervező céggel együttműködésben mindenki számára nyitott szakmai kirándulást szervez 2014 júniusában két, kiemelkedő jelentőségű hazai örökségi helyszínre.
Az egész napos kirándulások időpontjai és helyszínei:
- 2014. június 24.: Pomáz – Nagykovácsi puszta – középkori ciszterci templom és üvegműves majorság ásatása, komplex területhasznosítási és örökségvédelmi tervek
- 2014. június 26.: Matrica Múzeum és Régészeti Park, Százhalombatta – a Régészeti Park bemutatási koncepciói és fejlesztési lehetőségek
Az örökségtúrán annak járunk utána, mit jelent az örökséginterpretáció a gyakorlatban, fontos-e bemutatni, élményszerűvé tenni a kulturális és természeti örökséget, és ha igen, milyen eszközökkel, módszerekkel tudjuk ezt sikeresen megvalósítani. A program résztvevői megismerkedhetnek a fenti örökségi helyszínekkel és környezetükkel, és az ott dolgozó szakemberek segítségével elemezhetik a helyszín bemutatási stratégiáit, fejlesztési terveit.
Az örökségtúrát Dr. Lars Wohlers (KON-TIKI Interpretive consultation, training and evaluation, DE) interpretációs szakember vezeti.
A program munkanyelve angol. Minden érdeklődő jelentkezhet, előképzettség nélkül.
A szakmai program ingyenes, a szervezési költségekhez való hozzájárulás 6.000 Forint, mely magában foglalja az utazási költséget (Budapestről, bérelt busszal) és a helyszínen szervezett egy étkezést.
Jelentkezni 2014. június 15-ig lehet az [email protected] e-mail címen.
Bővebb információ a kirándulás helyszíneinek leírásával ide kattintva található.
Forrás: Turizmus Online