A Balatorium a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program részeként egy tudományos, meglévő kutatásokat összegző edukációs program, amely kulturális-művészeti eszközökkel mutatja be a Balaton és térségének ökológiai összefüggéseit - közölték a szervezők szerdán az MTI-vel. A kezdeményezéshez csatlakozva a Banana Records összefogta a magyar zenei színtér képviselőit, hogy együtt tegyenek a Balaton jövőjéért. Az ismert előadók mellé fiatal tehetségek jelentkezését is várják. A projekt a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával, a PAD Alapítvány és a szabadonbalaton szakmai mentorálásával jön létre.
A Balatorium kutatók és művészek összefogása a Balatonért, amely kulturális programokon keresztül igyekszik láthatóvá tenni a tó összetett ökoszisztémáját, és hozzájárulni a jövőjét érintő kérdésekben folytatott párbeszédhez. A cél rábírni a tó használóit arra, hogy új szempontok mentén gondolkodjanak Közép-Európa legnagyobb tavának fontosságáról. Mint a közleményben kiemelik, a Balaton nemcsak lakóövezetként, turisztikai desztinációként, fesztivál- vagy gasztrocélpontként funkcionál, hanem számos élőlény komplex élőhelye is. A hazai zeneipar kiválóságai vállalták, hogy egy-egy új dal megalkotásával közvetítik a Balaton védelmének fontosságát.
A tervek szerint még idén a Banana Records gondozásában jelenik meg egy tematikus album olyan közreműködőkkel, mint Deva, Hegedűs Józsi, Iamyank, a Jazzbois, Mmamt, a Mordái, Onakom, a SunMa, a Wave of Sound, a Wavy és Zalai Richárd. Pályázatot is hirdetnek, amelynek révén egy előadó vagy zenekar egy dallal csatlakozhat az előbb említett zenészek sorához, és lehetőséget kap arra, hogy saját szerzeménye is szerepeljen a lemezen. Az Analog Balaton tagjai által a Balatonnál rögzített természeti hangokat a résztvevők bármelyike szabadon felhasználhatja. A beérkező pályázatokat március 15. éjfélig várják.
Forrás: MTI