A Vallási turizmus, turisztikai attrakció fejlesztése a pécsi Miasszonyunk Kanonok Rendházban elnevezésű, uniós támogatással, 165 millió forintból megvalósuló beruházást ünnepélyes keretek között adta át szerdán Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkár és Dékány Árpád Sixtus zirci apát.
A kívül belül teljesen megújult, eredeti állapotában helyreállított épületben negyven szálláshelyet alakítottak ki az Európai Regionális Fejlesztési Alapból elnyert csaknem 118 millió forint felhasználásával. A másfél év alatt megvalósult beruházás keretében Pécs történelmi belvárosában, alig néhány méterre a székesegyháztól található egykori rendházban negyven szállóvendég, zarándok elhelyezésére alkalmas tizenegy – közöttük négy apartmant, egy akadálymentesített – szobát, valamint melegítőkonyhákat, étkezőket alakítottak ki. Emellett helyet kapott benne a kanonokrend és a pécsi ciszterciek által működtetett iskolák történetét bemutató interaktív kiállítás és egy kis kápolna is.
A ciszterci rend a rendház szállóvendégeinek igény szerint bibliaórákat, lelkigyakorlatokat, rendtörténeti, iskolatörténeti előadásokat, ifjúsági programokat, a családi élethez kapcsolódó és az ünnepekhez köthető rendezvényeket is szervez.
Az ünnepélyes átadón Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkár egyebek mellett arra hívta fel a megjelentek figyelmét, hogy az utóbbi években egyre több egyházi ingatlan turisztikai célú hasznosítása történt meg, ezek sorába tartozik többek között a Püspökszentlászlón megvalósult vallásturisztikai beruházás vagy a nemrégiben átadott máriagyűdi kegyhely.
Mindehhez Dékány Árpád Sixtus zirci apát hozzátette, hogy a rendház felújítása során két fontos szempontot vettek figyelembe: emléket kívántak állítani a Miasszonyunk Női Kanonokrend szerzetesnővéreinek, valamint egy olyan zarándokházat kívántak létrehozni, ami nemcsak a pihenést szolgálja, hanem a lehetőséget az elmélyülésre, nem csupán az épület belső tereiben, hanem annak egyedi hangulatú kertjében is.
A Pécsett az elmúlt években végrehajtott, a több ezer éves örökség emlékeire alapozott fejlesztéseknek köszönhetően az utóbbi három esztendőben a városba látogatók száma évente öt-tíz százalékkal nőtt. Várhatóan ez a szám tovább emelkedik a jövőben annak a mintegy kétmilliárdos fejlesztésnek köszönhetően, amelynek eredményeként megújult a zsinagóga, a város református templomai, a székesegyház, szerb kápolna épült, újabb vallással kapcsolatos kiállítóhelyek jöttek létre, s különleges ikonosztázok érkeztek a városba.