A Kárpátok Eurorégió Európa egyik legnagyobb nemzetközi együttműködési projektje, amely Lengyelország, Szlovákia, Ukrajna, Románia és Magyarország területét érinti. A terület demográfiai, kulturális és gazdasági szempontból is homogénnek mondható, éppen ezért kiváló alapot jelent közös projektek megvalósítására a területfejlesztés, márkaépítés, turizmus, kulturális örökség megőrzésének területein egyaránt.
A konferencián, amelynek a megszervezését jelentősen támogatta a Svájci Alap egy pályázata - így Miskolc számára a rendezők térítésmentesen biztosították a bemutatkozó standot is -, az együttműködés különböző területeinek végiggondolása, projektötletek kialakítása, bilaterális együttműködési javaslatok kidolgozása volt a feladata. Miskolcot a gazdaságfejlesztést érintő kérdésekben a rendezvényen Pfliegler Péter alpolgármester képviselte, a turisztikai együttműködési lehetőségekről szóló szekciókban Nagy Júlia TDM menedzser vett részt. A konferencián részt vett többek között Roland Python, a Svájci Együttműködési Iroda vezetője is, tájékoztatva a közönséget a Svájci Alap pályázati együttműködési lehetőségeiről.
A konferencia mellett összesen 123 kiállító mutatta be a rzeszów-i közönségnek a Kárpátok Eurorégió turisztikai és mezőgazdasági kínálatát. Magyarországot, Miskolc mellett a B.A.Z megyei Kereskedelmi és Iparkamara és Kapuvár önkormányzata képviselte, valamint a HUZEUSZ Szövetkezet.
Sok látogató jön Rzeszów-ból
Rzeszów és környéke jelentős turisztikai küldőterülete Miskolcnak, általában már jártak az ottaniak Észak-Magyarországon. A jelenlétet indokolta, hogy a városban az elmúlt év során több olyan turisztikai attrakció került átadásra, amely tovább szélesíti a miskolci kínálatot, s ami miatt érdemes akár többször is visszajönniük a lengyelek vendégeknek. Az érdeklődők – amellett, hogy a most átadott Diósgyőri Vár, illetve a Függőkert és a Pannon-tenger Múzeum is felkeltette az érdeklődésüket – nagy örömmel vették tudomásul, hogy Miskolcról többféle lengyel nyelvű kiadvány is rendelkezésre áll, hogy tudnak nekik lengyel idegenvezetőket biztosítani, illetve hogy a Barlangfürdőben lengyelül is beszélő informátor várja őket – azaz a város megteremtette számukra azt a komfortot, amely az itt tartózkodásukat még otthonosabbá teszi. Nem is csoda, hogy a kiállítók szinte minden érdeklődőtől végighallgathatták: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.” (Lengyel-magyar két jóbarát, együtt harcol s issza borát.)
Az elmúlt egy hónap során ez volt a város harmadik lengyelországi bemutatkozása, hiszen augusztus 20-22-e között a krosno-i Magyar Borok Fesztiváljára, szeptember 4-7. között pedig Lublinba, a Nemzetközi Ízek Fesztiváljára települt ki a TDM szervezet a város kínálatának népszerűsítésére.
Forrás: Turizmus Online