Először 2024. április 19-én Révfülöpön, majd egy nappal később Balatonlellén fogtak ki egy-egy tokhalat a Balatonból – olvasható a hirbalaton.hu cikkében. A horgászok azonban nem tudták meghatározni a halak fajtáját, és atól tartottak, hogy védett hal akadt a horgukra, így visszaengedték őket a vízbe.
Ahogy a balatonihal.hu oldalán írják, "a tokfélék meghatározásában akkor lehet könnyen egyértelmű álláspontra jutni, ha rendelkezésre áll alulnézeti fotó, amelyen megvizsgálhatók a szájnyílás, a bajuszszálak, illetve az orr formai jegyei, illetve egymáshoz viszonyított helyzetük." Mint írják, ilyen fotók jelenleg nem állnak rendelkezésre, ezért a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. megkérdezett három halbiológust és egy toktenyésztéssel foglalkozó halas kollégát is, akik egybehangzóan megállapították, hogy mindkét hal lénai tok vagy más néven szibériai tok (Acipenser baerii), amelyet étkezési célre tenyésztenek, de hazánkban nem honosak.
A cikkből az is kiderül, hogy a Balatonban nincs őshonos tokféle előfordulás, így nagyon kicsi az esélye, hogy ilyen hallal találkozhatnak a balatoni horgászok. (Elméletileg a Sió-zsilipen egy hajóval együtt „felzsilipelhetne” dunai eredetű kecsege is, de a Sió felső folyásáról sem ismert kecsege-előfordulás.)