Az idén 25 éves fesztivál színezüstbe öltözik, mégpedig azért, mert a zsidó kegytárgyak jelentős része is ebből az ősi fémből készül. A szeptember 3 - 12. közötti gazdag programcsokorból is kiemelkedik a Londonban élő gordonkaművész, Banda Pál előadása: szeptember 3-án, vasárnap este 7 órakor két másik Bach-szvit, a d-moll és az esz-dúr hangzik el, valamint David Popper egyik virtuóz csellódarabja.
Nem hivatásos muzsikus, csak egyszerűen zseni
Seress Rezsőt, a világhírű zeneszerzőt,- akiről Otto Klemperer, a világhírű karmester, találóan megjegyezte: „Nem muzsikus – csak zseni.” - Fesztbaum Béla, a Vígszínház Jászai Mari-díjas színművésze idézi meg. Seress felejthetetlen dalaival és a két világháború közötti korszak anekdotáival „szerepel” a Hegedüs Gyula utcai Zsinagógában.
A Malek Andi Soulistic immár visszatérő fellépője a fesztiválnak. Az est művészvendége Szulák Andrea, aki nemcsak szólóban énekel majd. A két eltérő karakterű, különböző hangú énekesnő színpadi találkozása zenei érdekességet ígér.
Klezmer, minden mennyiségben
A Budapest Klezmer Band nélkül szinte elképzelhetetlen ez az esemény. Jávori Ferenc Fegya, az együttes alapítója szerint a „a klezmer a népek közötti kapcsolat egyfajta tükre”. A mostani koncert repertoárjuk legjavából ad válogatást, amelynek két sztárvendége is lesz. Illényi Katica, aki kilenc évig volt a Budapest Klezmer Band tagja, valamint Szabó P. Szilveszter, akivel a zenekar az Operettszínházban került munkakapcsolatba.
A 2005-ben alakult Klezmerész együttes évek óta rendszeres résztvevője a Zsidó Kulturális Fesztiválnak. A zenekar egyedi hangzását Klein Judit és Török Judit különleges vokálja adja, őket kíséri a tradicionális összetételű, öt fős zenekar, Mostani koncertjükön fellép Janicsák Veca is.
Parádés fellépősor
Pár éve új szerepben, énekesnőként ismerhettük meg a Katona József Színház nagyszerű színésznőjét, Ónodi Esztert, aki az Ónodi Eszter & the Open Pub lépett színpadra. A formáció nagylemeze két éve jelent meg Amikor összegyűrtük az eget címmel, ebből hallhatunk ízelítőt.
Ön kivel tangózna legszívesebben? Élőben hallhat és láthat vérbeli tangót, aki eljön Bősze Ádám estjére. Az élőzenét Móser Ádám szolgáltatja majd, a tánclépéseket pedig Serbán Andrea és Szeghalmi Endre mutatja be. Utánozni is szabad!
A Jiddise Máme Jukebox kivételes műfaj: hazai és külföldi fellépők közreműködésével invitálják zenei világpremierre a közönséget. A Leonyid Gutkin által vezetett Binah Orchestra produkciójában fellép Bereczki Zoltán, Gubik Petra, a két Kuna-testvér, Müller Péter Sziámi, Pásztor Anna, valamint orosz, ukrán és izraeli művészek.
Énekeljük meg Budapestet! Ez a szlogenje egy másik, bizonyára nagyközönségsikernek örvendő előadásnak. Falusi Mariann, Koós Réka és Veres Mónika eleveníti föl a híres dalt: „Nékem csak Budapest kell”.
Csonka András szintén klasszikus Budapest-dalokkal szórakoztat, köztük lesz az Ujjé, a Ligetben nagyszerű és a Lövölde tér; Kamarás Iván legújabb szerzeményét is bemutatja, amelynek címe: Budapest; Vastag Tamás a táncdalfesztivál hangulatát idézi meg több slágerrel. Minden bizonnyal a koncert egyik csúcspontja lesz az a Máté Péter-dal, amelyet mind a hat fellépő közösen énekel.
Dés koncert, Örkény-felolvasás
Bizonyára az egyik legnagyobb érdeklődés Dés László koncertjét kíséri majd, amelyet a Papp László Budapest Sportarénában rendeznek.
A Bálint Házban könyvbemutatókra, irodalmi és zenés programokra is sor kerül. A Rumbach Sebestyén utcai Zsinagógában Mácsai Pál, Máté Gábor és Lukács Miklós előadásában hallható egy „különkiadás” Örkény István és Esterházy Péter írásaiból.
Forrás: Turizmus Online