Elő a térképpel, és nézzük csak, mi mindent kínál országunk, ami kaland, ami szórakozás és nem mellesleg földrajz: kettévágott vulkánban és hallépcsőn is sétálhatunk Magyarországon.
Ma, az útvonaltervezők világában is jó, ha rákukkantunk a térképre, így nem érhet meglepetés! A gyerekeimnek korán megmutattam a térképek varázsát, ha nyaralni indultunk, akkor alaposan áttanulmányoztuk az utat, így már menet közben tudták, még előttünk van egy nagy hegység, és figyelni kell, mert ha elérünk egy nagy folyóhoz, ott lesz egy híd, és akkor mindjárt megérkezünk. Később is, ha felmászunk egy csúcsra, ha feljutunk egy hegygerincre, jó, ha van velünk térkép. Igazi térkép! Hajtogassuk ki, fordítsuk a megfelelő irányba, és máris játszhatunk, ki, mit fedez fel a tájban meg a térképen.Ha még jobban elmerülnénk a földrajzi ismeretekben, felkereshetünk olyan helyeket, ahol egészen közelről lehet megismerni egy-egy tankönyvi példát.
Kőzetek közelről
Akit a kőzetek érdekelnek, annak izgalmas meglátogatni a Balaton-felvidéken a Hegyestű Geológiai Bemutatóhelyet. Monoszló határában a kőzet felgyűrődését tanulmányozhatjuk testközelből, egy félbevágott vulkán formájában. És ha már erre járunk, akkor nem szabad kihagyni a Kőtengert Szentbékkálán. A geológia ismeretek összefoglalóját, a környék kialakulását Tihanyban, a Levendula Látogatóközpont rövid filmjéből ismerhetjük meg töviről-hegyire.
Sümeg közelében az őskori kovabánya bemutatóhelyen vezetett túrán ismerkedhetünk meg a tűzköves hegy titkaival. A mészkőformációk, a víz és a mészkő kölcsönhatását barlangjainkban szemlélhetjük meg igazán, és a kánikula elől is jó a föld alá bújni. A Tapolcai tavasbarlang, az Aggteleki- vagy az Abaligeti barlang mind-mind izgalmas világot rejtenek, de Budapesten járva is találhatunk barlangot: a Szemlőhegyi- és a Pálvölgyi cseppkőbarlang kő-képződményei is évmilliók földtani történetéről mesélnek.
Forrás: Egy.hu