Kurucz Éva emlékeztetett: a Magyarországra irányuló turizmus 10-12 százalékát a fesztiválok generálják, évente 100 milliárd forint bevételhez juttatva a gazdaságot.
A kormány ezért a fesztiválok támogatására eredetileg szánt 330 millió forintos kereten felül további 265 millióval támogatja a Nagyon Balaton fesztivált és összesen 150 millióval a Sziget, a VOLT és a Balaton Sound fesztiválokat - közölte.
A kormányszóvivő felidézte: a fesztiváloknak komoly segítséget jelent az is, hogy a belépőik árának áfa-tartalmát a kormány tavaly nyáron 27-ről 18 százalékra csökkentette.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára elmondása szerint az áfa-csökkentésre azért volt szükség, mert a nagy fesztiválok között komoly verseny zajlik az európai piacon, és a magas adók hátrányos helyzetbe hozták a magyarországi rendezvényeket.
Komoly előnyt jelentenek azonban számukra a bejáratott nevek: a jelenleg is zajló Sziget fesztivál például nemcsak koncerteket, hanem rengeteg további sokszínű kulturális és civil programot is kínál - hívta fel a figyelmet.
Másfajta fesztiválokból is igen széles a kínálat júniustól szeptemberig - jegyezte meg az államtitkár, kiemelve a Művészetek Völgyét, a Miskolci Operafesztivált, a Campus Fesztivált és a Szegedi Ifjúsági Napokat.
Rétvári Bence hozzátette: az állam a Nemzeti Kulturális Alapon keresztül is támogat 19 fesztivált.
Kurucz Éva elmondása szerint a Szigetre az elővételben elkelt bérletek 80, a Balaton Soundra 50 százalékát külföldiek vásárolták meg. Ők a jövő turistái - hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Forrás: MTI