A kormány még abban is visszakozott, amiben néhány hete engedékenynek tűnt. Március 15-e után nem lehet nyitva vasárnaponként se kertészet, se tüzéptelep, se kikötői üzlet, de még az olyan üdülőövezetek sem kapnak akár csak szezonális engedményt sem a boltok vasárnapi zárva tartásának tilalma alól, mint a Balaton, a Velencei- vagy a Tisza-tó. Ezt közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium a VS.hu-val:
„A kabinet egyelőre olyan rendeletet alkot, amely nem ad lehetőséget a főszabálytól eltérő nyitvatartási szabályok rögzítésére.”
A kivételek
1. gyógyszertárak
2. repülőterek
3. pályaudvarok
4. börtönök
5. kórházak
6. piacok, termelői piacok
7. vásárok
8. benzinkutak
9. laktanyák
10. kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatások
11. szállodák, kempingek
12. a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató tevékenységek
13. éttermek, vendéglátóhelyek
14. a világörökségi területen található üzletek
15. múzeumok, fürdők
A szaktárca úgy tervezi, hogy az említett jogszabály a jövő héten jelenik meg, vagyis néhány nappal az előtt, hogy életbe lép a törvény a „kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról”. Márpedig ez a jogszabály csupán 15 esetben ad lehetőséget egy üzlet vasárnapi nyitva tartására, függetlenül attól, hogy 200 négyzetméternél nagyobb vagy kisebb, illetve hogy a pult mögött a tulajdonos vagy valamelyik rokona áll-e.
A kereskedők az utolsó pillanatig reménykedtek abban, hogy a kabinet él azzal a lehetőséggel, amelyre a sokat vitatott törvény felhatalmazza, és újabb boltokat mentesít a roló vasárnapi lehúzása alól. Most azonban úgy tűnik, ez nem történik meg.
Ezzel szemben viszont az önkormányzatok tovább szűkíthetik a nyitvatartási időt még azoknál a kisboltoknál is, amelyeket a törvény amúgy is nehéz helyzetbe hoz. Az az előírás ugyanis, amely nem teszi lehetővé, hogy alkalmazottat foglalkoztassanak az éjjel-nappalikban, meghökkentő kérdéseket vet fel.
„Mit csináljak, ha csak egy gyerekem van, és nem három, de az az egy sem akar eladó lenni?”
Ez bosszantja a VS.hu által megkeresett kisboltosokat, mert akárhogy számolják, „én és az asszony, az csak kettő, vagyis az éjjel-nappalinkban vagy 12 órát felváltva a pult mellett vagyunk, vagy bezárunk, és akkor még nem beszéltem arról, hogy éjszaka nem is találkozunk”.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Dávid Ferenc attól tart, hogy ez a szabályozás egyenesen rákényszeríti a kiskereskedőket a feketefoglalkoztatásra. Igaz, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak ez ellen is van orvossága. A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzésekor ugyanis a boltos „köteles teljes bizonyító erejű magánokirati formában vagy közokiratba foglalt nyilatkozattal igazolni”, hogy maga is tulajdonos, de legalábbis rokon az üzletben.
Az önkormányzatok is lépnek
Ha azonban a boltos megússza is a rokonsági fok mélyreható vizsgálatát, akkor sem biztos, hogy az éjszakai órákban is nyitva lehet az üzlete. Ezt ugyanis az új törvény szerint tovább szigoríthatják az önkormányzatok. Az első fecske már meg is van.
A vs.hu cikk ezen a linken folytatódik.
Keresztbe tesz a rendelet a bevásárlóturizmusnak
A KSH adatai szerint 2013-ban 33 millió olyan külföldi érkezett Magyarországra, aki csak egy-két napot töltött nálunk. Több mint tízmillióan vásárlási szándékkal jöttek, főként a hétvégeken. A bevásárlóturisták 2013-ban 345 milliárd forintot költöttek el nálunk szállásra, étkezésre, vásárlásra.
Forrás: vs.hu