A Vérteserdő Zrt. a Téry Ödön Nemzeti Turistaház-fejlesztési Program keretében kapott 420 millió forintból alakított ki a Gróf Esterházy Móric Ökoturisztikai Központ tetőterében egy 52 férőhelyes turistaszállást.
Az Erdészek a Vértes Értékeiért Egyesület és a GÁNT-ÉRT Nonprofit Kft. konzorciuma a területfejlesztési pályázaton nyert 381 millió forintot további fejlesztésekre. Macsek Lajos, a Vérteserdő Zrt. vezérigazgatója tájékoztatása szerint a két pályázat által megvalósított beruházás az utóbbi tíz év legnagyobb léptékű fejlesztése a Vérteserdő Zrt. területén.
Az erdőgazdaság által kiadott sajtóközlemény szerint a turistaszállás földszinti része előadótermet, kiállítótermet, Zöld boltot és sváb gasztronómiát is prezentáló éttermet foglal magába. A Kőhányási tó helyreállításával vizes élőhelyeket alakítottak ki, valamint létrehoztak egy tansövényt a térség jellemző fafajtáinak bemutatására, illetve a szeptemberben népszerű szarvasbőgés túrák számára vadmegfigyelő állást építenek.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a megnyitón elmondta: a létesítmény szellemisége illeszkedik a vadászati világkiállítás „Egy a természettel!” jelmondatához. Kőhányás az ország egyik legcsendesebb helye a Vértes belsejében, ahol a látogatók megtalálhatják a természetbe visszatérés felszabadító élményét. A Gróf Esterházy Móric Ökoturisztikai Központ méltó a névadó örökségéhez, aki az országban elsőként nyitotta meg erdőbirtokait a turisták előtt, és a környezetbe illően mutatja be a térség kulturális, erdészeti és gasztronómiai hagyományait – emelte ki a politikus.
Az ökoturizmus irányába mozdultak el a beruházások
Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára elmondta, az állami erdőgazdaságok turisztikai fejlesztései az elmúlt évtizedben a fenntarthatóság, az ökoturizmus irányába mozdultak el, a szaktárca az állami erdészetek gazdálkodását a közjó szolgálatába állítja. Az erdőgazdálkodás eredményét a kormányzat visszaforgatja az erdők fenntartásába és fejlesztésébe, így az állami erdőgazdálkodás haszonélvezője elsősorban a közvetlen környék, tágabb értelemben pedig az ország teljes lakossága.
Az Agrárminisztérium irányítása alá tartozó erdőgazdaságok és nemzeti park igazgatóságok a 2010 óta tartó fejlesztéseknek köszönhetően évente 5 millió látogatót fogadnak kiépített létesítményeikben, további több tízmillió alkalommal pedig egészséges környezetet kínálnak sétákhoz, kiránduláshoz, hosszabb-rövidebb túrákhoz.
Fotó: Vasvári Tamás, MTI
Forrás: MTI