Három nappal a jogszabály életbe lépése előtt derült ki, hogy a világörökségi területen lévő boltokra is kiterjesztették a kötelező vasárnapi zárva tartást. Ezután vasárnaponként nem találunk majd nyitva lévő boltot a turisták a Váci utcában – írja a Városszíve blog. A jogszabály-módosítás nagy nyertese a tanyafejlesztési pénzzel megtámogatott Hold utcai csarnok és a Deák Ferenc utcai közterület-használat felett rendelkező Csipak Péter lehet.
A Váci utcában hétvégente eddig csúcsforgalom volt, a boltok vasárnap is 10-től 20 óráig voltak nyitva, fő vevőkörüknek a turisták számítanak. A Belváros többi részén főleg nagyobb élelmiszerboltok és drogériák tartottak nyitva vasárnaponként. Megbecsülni sem lehet, hogy hány munkavállaló időbeosztását kell néhány nap alatt átszervezni, hiszen csütörtök reggelig mindenki arra számított, hogy – világörökségi terület, illetve világörökségi védőzóna lévén – az V. kerület teljes területén nyitva lehetnek az üzletek. Mostantól azonban a főváros kellős közepén vasárnaponként még az is komoly gondot fog okozni, hogy egy csomag papírzsebkendőt lehessen venni. Itt ugyanis nincs benzinkút, és az éjjel-nappali boltok pedig jellemzően nem kis, családi vállalkozásokként működnek.
A Hold utcai csarnok és a kirakodóvásárok nyitva tarthatnak
A jelenlegi állás szerint csak az V. kerület egyetlen piaca, a Hold utcai csarnok, néhány nemzeti dohánybolt, talán egy-két kisebb éjjel-nappali és az utcai kirakodóvásárok árusai tarthatnak nyitva vasárnaponként.
A Belvárosi Piacra keresztelt Hold utcai csarnok a hét utolsó napján eddig nem volt nyitva, mostantól azonban megoldódhat az üresen álló árusítóhelyek ügye, hiszen március 15-étől gyakorlatilag ez lesz az egyetlen hely, ahol vasárnap is lehetne élelmiszert lehet árulni az V. kerületben.
Tovább működhetnek a vásárok is, habár éppen ez az árusítási forma zavarja a legjobban a belvárosban lakókat. Az év nagy részében – például most is – ilyen kirakodóvásár működik a Deák Ferenc utcában. Az utcát Fashion Street néven Csipak Péter vállalkozó formálta bevásárlóutcává: megszerezte az épületek üzlethelyiségeinek tulajdonjogát, majd az V. kerületi önkormányzattal kötött megállapodást 2006. végén. Az útburkolat felújításához adott anyagi támogatásért fejében 50 évre a cégén keresztül ő gyakorolja a közterület-használattal kapcsolatos jogokat. Néhány laza szabályt leszámítva úgy, annyiszor, annyiért és annyi időre adja ki a vásározóknak a Deák Ferenc utcát, ahogyan csak akarja.
Forrás: Város Szíve