Ez szervezés szempontjából akár egyedülállóként vagy kapcsolatban élve is jelenthet megoldandó feladatokat.
Ezek a kihívások még összetettebbé válhatnak, ha családanyaként vagy családapaként kell rendszeres üzleti útra mennünk. Ilyenkor a szervezési kérdések mellett megjelenhet a szülői bűntudat érzése is: “Hogyan fogja viselni a gyerekem a távollétemet?” “Milyen fontos eseményekről maradok le az elutazás miatt?” “Mit tegyek, hogyan vigasztaljam az utazásom miatt szomorú gyerekemet, hogyan magyarázzam el neki, hogy muszáj elmennem?”
„Minden utazásnál sokat tud segíteni a gyerekünk szemszögéből az, ha ebben rendszer van” – kezdi Hermann-Kiss Fanni, a Mindwell Központ pszichológusa. – „Ha van egy kialakult családi rend, amiben előre látható az, hogy anya vagy apa mikor és mennyi időre van távol, akkor arra a gyerekünk is sokkal jobban fel tud készülni, kiszámítható lesz számára, ami által kevésbé lesz megterhelő neki a távollétünk.”
Mivel a kisebb gyerekek időfogalma nem úgy működik, mint a felnőtteké, ezért a pszichológus tanácsa szerint sokat segíthet nekik egy “visszaszámolós kalendárium”, amit a vele otthon lévő szülővel készíthet. Ez lehet egy közösen rajzolt nagy virág, amihez minden nap rajzolunk egy új szirmot, vagy akár néhány darabból álló kirakós, amihez minden nap illesztünk egy új darabot. Ez utóbbi esetén a kirakóson lévő kép lehet valamilyen szeretett játék, élmény, amit majd közösen csinálhatunk miután hazaértünk.
Távollétünk ideje alatt gyűjtött emlékekből a gyerekünk készíthet anyával vagy apával egy kis naplót, minden nap lerajzolva a jelentős pillanatokat, hogy hazaérkezésünk után boldogan elmesélhesse nekünk a vele történt eseményeket.
„Sokat emlegetett mondat, hogy a minőség mindig fontosabb, mint a mennyiség, ez pedig igaz a gyerekünkkel töltött időre is” – teszi hozzá Hermann-Kiss Fanni. –„Fontos, hogy a mindennapok része legyen a szülőkkel és lehetőleg anyával és apával külön-külön is töltött minőségi idő, amikor kizárólag egymásra tudunk figyelni. Ehhez pedig az is hozzátartozik, hogy amikor együtt vagyunk, ne azon legyen a hangsúly, hogy milyen lesz majd mikor el kell utaznunk. Ne az határozza meg az együtt töltött idő minőségét és témáját, hogy mikor leszünk távol, mert ezzel megakadályozzuk az olyan közös élmények szerzését, amik hozzájárulnak a boldog családi élet és az érzelmi biztonság fenntartásához.”
Forrás: Mindwell