Kedvező folyamatokat tükröznek a számok a kereskedelmi szálláshelyek forgalmáról az idei június 1.-augusztus 31. között eltelt időszakban - derül ki a Gazdasági Minisztérium összeállításából, amely az idei főszezont elemzi.
A kereskedelmi szálláshelyek szobakapacitása a július 31-i állapot szerint tavalyhoz képest országosan 71615-ről 72508-ra nőtt. Az 1,2 százalékos növekedést a négy-, a három- és a kétcsillagos kategóriában regisztrálták.
A fővárosban a szobák száma hat százalékkal emelkedett, amelyben nagy szerepet játszott a négy- és a háromcsillagos szállodák, valamint a panziók kapacitásbővülése.
Csökkent - hat százalékkal - a szobák száma a Balatonnál a két- és egycsillagos szállodáknál, a panzióknál és az üdülőházaknál.
A kereskedelmi szálláshely-kapacitás mintegy 19 százaléka a fővárosban, 13 százaléka a Balaton-parton található. Az arányokban a tavalyihoz képest lényeges változás nem történt. A szállodai szobáknál Budapest és a három Balaton-környéki megye az összes kapacitás 62 százalékát adja.
A vendégek száma 4,5, a vendégéjszakáké 1,5 százalékkal gyarapodott a tavalyi főszezonhoz képest a kereskedelmi szálláshelyeken. Ezen belül a szállodai vendégéjszakák aránya 44 százalékra rúg, ami 0,7 százalékkal haladja meg az előző évi adatot.
A szállodák szobakihasználtsága júliusban 51,7, júliusban 54,6, augusztusban 61,7 százalék volt, ami 3,8, 9,9, valamint 4,4 százalékos emelkedést mutat az 1999-ben regisztrált adatokhoz képest.
Mindezek következtében a főszezonban 3 milliárd forintnyi többletforgalom, azaz 11,2 százalékos emelkedés mutatkozott a szállásdíj-bevételeknél. A szállodák 11,3 százalékkal több bevételre tettek szert az előző évi főszezonhoz képest.
Itt realizálódott a szállásdíj-bevételek 80 százaléka, ami kedvező tendenciára, azaz a minőségi turizmus felé való elmozdulásra utal.