Hiába nyomoztak az eltűnt utasok után

A kivándorlók szállítása óriási hasznot hozó üzlet volt a múlt század elején. Magyarországról is tömegesen érkeztek a boldogságot, jobb sorsot keresők az Amerikai Egyesült Államokba.

1912. április 15-én süllyedt el a Titanic, a kor legnagyobb óceánjárója. A történet talán mindenki előtt ismert, a tragédia óta eltelt évtizedek alatt ugyanis tetemes számú könyv, film és internetes cikk látott napvilágot a hajókatasztrófáról. Csak a máig kiadott könyvek száma majdnem eléri a 650-et, és ez minden bizonnyal továbbra is nőni fog. A Titanic története akkoriban és egy évszázad távolából is meglepő erővel mutatja meg az emberi természet alapvető jellemvonásait. Példaként szolgálhat, ha az ember örökös nagyra vágyásáról és egyben esendőségéről beszélünk. Története egyszerre szól a hősiességről és az önfeláldozásról.

A tengerentúli szállítás óriási hasznot hozó üzlet volt a múlt század elején. A Cunard hajózási vállalat új hajóival – az ugyancsak tragikus sorsú Lusitaniával és a Mauretaniával – arra késztette riválisát, a White Star gőzhajózási társaságot, hogy új hajókat építtessen. Megrendelésükre – ám főként amerikai üzletemberektől származó forrásból – ekként épülhetett meg brit hajóépítők munkájaként a Titanic, az Olympic és a Gigantic. (A Titanic elsüllyedése után a társaság úgy érezte, a sorsot hívná ki maga ellen, ha továbbra is megtartaná a Gigantic nevet, így a hajót Britannic névre keresztelték át.) Rendszeres hajójáratot szándékoztak indítani Európa és New York között. Azt akarták, hogy övék legyen a „legnagyobb” tengerjáró, és minden képzeletet felülmúló luxust kívántak nyújtani az első és a másodosztály utasainak. A történelem fintora, hogy a két versengő hajózási társaság 1934-ben végül egyesült.

A hajó postahajó is volt. Árut és utasokat is szállított. Bár a Titanic esetében az előkelő és vagyonos utasok sorsa csigázza fel leginkább az érdeklődők figyelmét, érdemes hangsúlyozni, hogy az utasok többsége a tengerentúlra kivándorlók közül került ki. Ők sem igazán olcsó jeggyel utaztak, hiszen a Titanicon a harmadosztályra sem kellett az utasoknak ágyneműt, evőeszközt magukkal hozniuk, és számukra is megterített asztalokon tálalták fel az ételt. A 20. század elején tömegesen érkeztek Magyarországról a boldogságot, jobb sorsot keresők az Amerikai Egyesült Államokba. Közülük üzleti vagy utazási kedvtől indíttatva csak kevesen szálltak hajóra.

Az átkelők legfeljebb 25%-a fordult meg kétszer-háromszor az Egyesült Államok kikötőiben. Érdemes megemlíteni, hogy az emlegetett „másfél millió” kivándorló egy része eleve úgy tervezte, hogy amint megoldotta a családja anyagi gondjait, visszatér hazájába. 40%-uk – sikeresen vagy éppen nincstelenül – így is tett. A magyarországi kivándorlók szállításában eleinte a német hajózási vállalatok vitték a vezető szerepet. Egy idő után azonban felmerült az ötlet: ezt a forgalmat rendkívül előnyös lenne a magyar fiumei kikötőn keresztül, annak fejlesztésével lebonyolítani. Miközben a lakosság a kivándorlás kapcsán a hazát ért veszteséget siratta, a kormány az előnyöket mérlegelte.

Az üzleti hasznon túl – tévesen – úgy vélték, hogy e folyamattal „javul” majd a magyar nemzetiségűek országon belüli aránya, hiszen a más nemzetiséghez tartozók nagyobb számban keresték a boldogulás útját a tengerentúlon. Tárgyalásokat folytattak az Észak-atlanti Gőzhajózási Társasággal, ám ők túl sok kormánytámogatást és garanciát kértek. Ekkor nyújtott be kérvényt a Belügyminisztériumhoz a Cunard hajózási vállalat a Fiume–New York útvonal kialakítására. 1903-ban el is indult az első hajó.

A többi társaság azonnal riadót fújt, valóságos árháború tört ki, és egyre lejjebb szállították a jegyárakat. Az ellenfelek igénybe vették a sajtót, és diplomáciai csatornákat is kerestek, hogy a megállapodás részleteit támadhassák. Az amerikai kormány és a sajtó egyenesen azt állította, hogy a magyar vezetők a számukra kellemetlen elemektől (bolondok, gonosztevők) akarnak ilyenformán megszabadulni. A magyar kormány eközben mindent megtett, hogy Fiumét tegye meg kiindulóponttá. (Néhány kirívó példa a sok közül: A hatóságok sok helyen csak azoknak adtak útlevelet, akik Fiuméből akartak vízre szállni. A MÁV 50%-os engedményt adott 10 utas esetén. Elkobozták a más kikötőkből induló hajókra szóló jegyeket.) A rivalizálás végül feleslegesnek bizonyult.

A Cunard társaságnak nem volt elegendő számú és nagyságú hajója a kivándorlók elszállítására. Az utasok összezsúfolódva várakoztak Fiumében. Végül viszontagságos úton juttatták el őket más kikötőkbe, ahol végre-valahára felszállhattak egy óceánjáró hajóra. A magyar üzletembereknek és a kormánynak tehát nem sikerült hasznot húznia a jövedelmező üzletből. A Cunard hajózási vállalat viszont a legnagyobbak közé emelkedett. Óriáshajója, a Mauretania 1907-től 22 éven át birtokolta a leggyorsabb személyszállító óceánjárónak járó Kékszalag címet.

Amikor a Titanicot emlegetik, a legtöbb nemzet megemlékezik saját halottairól. Ez azonban nem egyszerű feladat, mert bár jókora energiát fektettek abba, hogy megállapítsák az utasok és a legénység, az áldozatok és a megmenekültek számát és névsorát, sosem jártak teljes sikerrel. Némi túlzással azt is mondhatnánk: ahány forrás van, annyi számmal és névvel találkozhatunk. Nehezíti az összesítést az is, hogy az előkelő utasokkal utazó személyzet neve nem mindig szerepelt a listán. Volt, aki álnéven utazott. Egyesek nem érkeztek meg indulásra, és a helyükre felvett utasok mindössze a hajón utólag pontosított és így odaveszett névsorban szerepeltek.

A Magyar Országos Levéltár iratait áttekintve sem lehet megállapítani, hány magyar (és pontosan kik) is voltak az utasok vagy a személyzet soraiban. A Monarchia idejében a külügyeket a közös Külügyminisztérium intézte. Tudjuk, hogy a Titanic elsüllyedését nem jelentették be rögtön. Amikor a tragédia nyilvánvalóvá vált, a Külügyminisztérium azonnal informálódni próbált a hajón utazó osztrák és magyar állampolgárok sorsáról. A Külügyminisztérium a magyar Miniszterelnökségnek megküldte a londoni konzulátus levéltárunkban megtalálható első, április 22-én kelt jelentését az osztrák és magyar halottakról és megmenekültekről. A tudósítás a Monarchia 37 állampolgárát említi meg, akik közül csak 3 maradt életben. A jelentés hozzátette, hogy az osztrák és magyar alattvalókat a névsorokban nem is mindig választották szét helyesen.

További bonyodalmat jelent, hogy a katasztrófa idején magyar állampolgároknak tekintették a magyar–horvát kiegyezés után önálló kormánnyal rendelkező Horvát-Szlavónország lakosait is. A New York-i Konzulátus április 25-i jelentése szerint a Cunard hajózási vállalat mentésekben segédkező hajója, a Carpathia 18-án este futott be a kikötőbe, és a Monarchiából származó 65 utasból 56-ot eltűntként tartanak számon. Az április 28-i, Londonból érkezett tájékoztatás szerint a harmadosztályon 28 férfi és 5 nő utazott, beleértve a bosznia-hercegovinai utasokat (egy férfi és egy nő menekült meg).

A konzulátus május elsején kiegészítette a listát. A magyarok állampolgárok cím alatt – külön csoportban – hosszú névsort közölt a horvát áldozatokról. A jelentés szerint az utasok többsége horvát nemzetiségű volt. A White Star Line-nak nem volt koncessziója (állami szerződése) a kivándorlók szállítására, egy svájci kivándorlási ügynökség azonban – illetéktelenül – nagyszámú horvát-szlavón állampolgárt toborzott a Titanicra.

Az áttekintett iratokban a „magyar” életben maradottak között a következő nevek fordulnak elő (az eredeti írásmód szerint): Leopold Weis és Mathilde Weis, Kisik Anton, Kisik Louise, Hoffer Louise, Jalsevac Iván, Lukic Nikola, Pazuic Bozo. A sajtóban később további nevek is napvilágot láttak. Végül – de nem utolsósorban – érdemes megemlíteni, hogy az adatgyűjtés és a későbbi nyomozások irataiban felsorolt, magyar illetőségű személyek neveit nemigen találjuk meg sem az akkoriban, a teljesség igényével nyomtatásban megjelent névsorokban, sem a napjainkban létező Titanic-weboldalakon.

Forrás: Galasi Zsuzsanna / gyartastrend.hu


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.