A három évvez ezelőtt Kínához csatolt Hongkongot 2000 első 9 hónapjában 9,52 millió turista kereste fel, 16,2 százalékkal több, mint a megelőző év hasonló időszakában. Turisztikai bevételei az első félévben 3,85 milliárd amerikai dollárt tettek ki, ez 12,4 százalékos növekedést takar. Hongkong szállodáinak kihasználtsága ugyanebben az időszakban nemzetközi viszonylatban is figyelemreméltó, 82 százalékos volt.
A Hongkongi Idegenforgalmi Hivatal (Hong Kong Tourist Association, HKTA) megállapítása szerint az ár-teljesítmény arány kedvezően alakul a Hongkongba irányuló turistaforgalomban. A légitársaságok árajánlatai és az átlagosan 50 százalékkal csökkentett hoteltarifák egyaránt vendégcsábítóak, és akkor még nem beszéltünk az üzletek textil- és elektronikai cikkeinek árairól, melyek akár 60 százalékkal is alacsonyabbak lehetnek, mint másutt a világon.
A HKTA várakozásai szerint hosszú távon növelő hatással lesz a hongkongi turizmusra az az 1999-ben hozott döntés, hogy Disneyland épül a szigeten. A létesítmény elsősorban Délkelet-Ázsiából és Kínából vonz majd látogatókat, de kérdőíves felmérések alapján várhatóan Európából és más tengerentúli térségekből is érkeznek majd turisták az attrakció miatt.
Közép és hosszú távon számos fejlesztéstől várják a turizmus további növekedését Hongkongban, közülük a legfontosabbak:
- egy függővasút (libegő) építése, amely Chek Lap Kok új repülőterét* köti majd össze a Po Lin kolostorral és a világ legnagyobb szabadtéri budhha szobrával a Lantau hegységben;
- új kultúrcentrum létrehozása Hongkong szigetén, amelyben színház, szabadtéri színpad és szabadidő-komplexum is helyet kap;
- a Victoria Kikötő körüli parti sétány kibővítése, valamint az aberdeeni halpiac újjáépítése kínai "Fisherman's Wharf" stílusban;
- 140 millió dolláros beruházással "Ocean-Park" néven szabadidő- és szórakoztató park létesítése Hongkong déli részén.
A szállodaipari befektetők már ma a turisztikai ipar jövőbeni fellendülésére alapoznak. A szállodák száma 2001 végére a mai 91-ről 102-re növekszik, a szobák száma pedig meghaladja majd a 44 ezret. Az új hongkongi Disneyland beruházás keretében is terveznek egy 2100 szobás, 3 vagy 4 különböző kategóriájú házból álló hotelkomplexumot. Az ágykapacitás növekedéséből azonban nem csak a turisták, hanem a statisztikák szerint a Hongkongba érkezők 30 százalékát kitevő üzletemberek is profitálnak majd. Számukra Hongkong "Kína felé vezető kapuként" nélkülözhetetlen és az is marad. Ezt támasztja alá a Business Travel Asia Pacific című szaklap közelmúltban készített felmérése, melynek alapján Hongkong - Szingapúrt, Londont, New Yorkot és Sydneyt megelőzve - a világon a "legmegfelelőbb város az üzletkötésre". Hongkong a kongresszusi és konferecia szektor tekintetében is kiemelkedő szerepet tölt be a régióban: több mint 100 kongresszusra és nemzetközi ülésre, több mint 100 ezer résztvevő számára foglaltak már helyet Hongkongban az elkövetkező évekre.
Magyar állampolgároknak 14 napnál nem hosszabb tartózkodás esetén nem szükséges vízum a hongkongi beutazáshoz. Igaz, nagy számokról még nem igen beszélhetünk, de évről évre egyre több a Hongkongba látogató magyar turista, idén 9 hónap alatt 1350 honfitársunk kereste fel a távoli metropoliszt, s ez a szám 32 százalékkal több, mint tavaly.
*A Hongkongi Nemzetközi repülőtér, amelyet 1998-ban nyitottak meg Chek Lap Kokon, a modern repülőtéri technológia "non-plus-ultrájának" számít. A légikikötő egy, a következő évezred elvárásainak megfelelően tervezett létesítmény. A jelenlegi évi 35 milliós utasforgalomból kiindulva, valamint a nemzetközi repülőtéri forgalom várható növekedését követve Hongkong repülőterének végső kapacitása 2040-re elérheti a 87 milliót. A Landau sziget északi partjainál épült, autópályákkal, hidakkal és gyorsvasúttal Kowloon és Hongkong városokkal összekötött, több mint 20 milliárd dollár értékű repülőtérrel a város a világ egyik legigényesebb infrastrukturális beruházását hozta létre.