A tüntetésen a telex.hu tudósítója szerint mintegy háromszázan (más jelentések szerint ennél kevesebben) voltak jelen, plusz néhány tucat újságíró, a tér sarkaiban pedig rendőrök álltak.
Tüntetés, vagy mégsem
A Budapesti Rendőr-főkapitányság még pénteken a rendőrség honlapján azt közölte, hogy egy magánszemély gyűlést jelentett be vasárnap 12 órától a Hősök terére, de később a gyűlést lemondta. A "Tüntetés az életért és a szabadságért január 31. Tömeges Üzletnyitás február 1." címmel meghirdetett Facebook-esemény szervezői erről azt írták: úgy fogalmazták át az eseményt, hogy az ne minősüljön gyűlésnek.
Az eseményen "a szabad véleménynyilvánítás jogával élők elképzelhetően nem fognak egyetérteni azzal, hogy a kormány nem engedélyezi a vállalkozók szabad nyitvatartását, és nem tesz lépéseket a felelőtlen politika miatt csőd szélére került honfitársaink megsegítésére" - írták.
Csődbe mennek a vállalkozók
A tüntetés főszervezője, Ecsényi Áron kevesellte a bértámogatást, illetve sokallta annak adótartalmát. Szerinte a korlátozások sikerességét semmi nem igazolja, a kormánynak pedig az a célja, hogy a csődbe menő vállalkozásokat felvásárolhassák a kormányközeli vállalkozók. Ecsényi szerint rá kell kényszeríteniük a kormányt, hogy belássa, „mindannyiuk élete számít, a vállalkozóké és dolgozóké is”.
Mindenkit igazoltattak
Miközben újabb szónokok beszéltek a megafonba, számolt be a telex hírportál élő videóközvetítése az eseményről, a rendőrök igazoltatni kezdték a résztvevőket, mivel a rendezvény sérti a gyülekezési jogot a veszélyhelyzet idejére felfüggesztő rendeletet. Ezután a rendőrök a szervezők és a tömeg közé álltak egy sorfalat alkotva, és lassan elkezdték kiszorítani az embereket a térről.
A tömeg ezután feloszlott, kisebb csoportokban álldogáltak még néhány tucatnyian, minden csoportot igazoltattak a rendőrök, áll a tudósításban.
Forrás: Telex / MTI