Közel száz szálloda regisztrált a kétnapos programra, az egybegyűlteket a szokásoknak megfelelően először a házigazda, Papp Imre várkapitány és Sümeg polgármestere, Rátosi Ferenc köszöntötte, majd és Horváth Endre, a ágazatért felelős helyettes államtitkár számolt be többek közt az Új Széchenyi Terv részleteiről.
Elnöki értékelés: a gördülő lobbi anyagról
Az elnöki beszámoló során dr. Erdei János az aktuális helyzetet értékelte. Amely röviden szólva továbbra sem rózsás, majd szó volt arról, hogy mi valósult meg abból az emlékezetes lobbianyagból, amellyel az új elnök kezdte meg munkáját, amikor átvette a stafétabotot Kopócsy Andreától. Bár az üdülési csekk nem lett a kéréseknek megfelelően adómentes, azonban 25 százalék helyett 19,04 százalékon adózik jövőre – és ez serkentő hatású lehet. Kiemelte még a Széchenyi Pihenő Kártya szerepét, amely csak akkor adózhat 16 százalékon, ha kereskedelmi szálláshelyet igénybe vesznek vele – ez szintén a vendégforgalom szempontjából ösztönző lehet.
2011: a Hotelstars éve
Horváth Gergely, az MT Zrt. vezérigazgatója többek közt megjegyezte, hogy december 14-én tárja a szakma elé cége végleges jövő évi marketingtervét, stratégiáját, addig tehát az összes részlet terén még türelmet kér. Azonban a 2011-es fókuszpontokat már elárulta: ez a turisztikai országmárka, a márkakoncepció és a sales lesz.
Majd a Hotelstars Union előkészítéséről, jelenlegi állásáról tartott nagyon érdekes előadást Kovács István, a Szövetség titkára, amelynek végén az első Hotelstars Union minősítéseket is átadta. Elsőként a Danubius Hotel Astoria négy csillagjáról szóló igazoló táblát, majd az Ibis Aero 3 csillagját, utána a Kolping Hotel Spa & Resort is megkapta a 4 csillagos minősítést, végül a Hunguest Hotel Pelion képviseletében – akárcsak a többi esetben - az igazgatónak a négy csillag superiort igazoló táblát.
Legjobb percek: új belépők bemutatkozása
A találkozó legvidámabb perceit a belépő új tagok – szállodások és más cégek – bemutatkozása jelentette. „Nálunk nincsenek golyóálló üvegek, ámde van minden szobában laptop és internet”, „Aki hozzánk jön, halfürdőben vehet részt”, „Szállodánk része a Velencei-tó is” – és ehhez hasonló bemutatkozó szövegeket hallhatott a nagyérdemű. Majd megválasztották az Év Szállodását: a három jelölt közül idén Harmati László, a Hotel Eger & Park és a Hotel Narád tulajdonos/ügyvezetője lett. A következő napi előadások a hóhelyzet jegyében teltek, jobban mondva maradtak el. Viszont fény derült az elnök záróbeszédében arra, miért volt előző nap percre pontos a kezdés: ugyanis fergeteges történelmi lovasbemutatót tartottak a sümegi házigazdák (maga a ház kapitánya is egyik főszereplőként vágtatott), és a lovaknak este legkésőbb 8-kor aludniuk kell, emiatt nem csúszhattak az esti programmal.
A 001-es jelentkező
Pokorádi Sándor (Hunguest Hotel Pelion) elsőként jelentkezett a Hotelstars Union megmérettetésre, amikor megjelent a felhívás: „Mert objektív ez a minősítés, és fontos, hogy külső szakértő is megerősítse azt, ami a szállodás célja: a kiváló szolgáltatás.” Egyébként négycsillagos házában már a nyitás pillanatában elhatározta, célja a superior minősítés – ezt most elsőként kapták meg a magyarországi szállodák közül.
Eddig félreállt, most nyert
Háromszor döntött úgy, hogy inkább a fiatalabb korosztály közül kerüljön ki az Év Szállodása cím viselője, most azonban vállalta a megmérettetést, és nyert: Harmati László (Hotel Eger & Park, Hotel Narád). Arra kérdésre, hogy most miért nem állt félre, a következőt felelte: „Az én régiómból, az északi területről még soha nem nyert senki, Budapest mindig elvitte ezeket a díjakat. Ez a díj egyben azt is jelzi, hogy jó úton járunk mifelénk Egerben, és a Mátra vidékén – amilyen beruházásokat idén átadtunk, az a jövő nemzedéke és az azután következő is élvezheti.” (Vendég & Hotel Online)