A biblikusidézetékespéldázata annak, hogy a fokhagyma mi- lyen régen része az emberiség táplálkozáskultúrájának, ugyanakkor azt is jelzi, hogy Mózes Egyiptomot elhagyó népe mekkora fontosságot tulajdonított ennek az ősi növénynek...
NINCS FOKHAGYMA?
Akkor sztrájkolunk Az ókori feljegyzé- sek azt bizonyítják, hogy a fáraók biro- dalmában egyenesen szent növényként kezelték. És ha ehhez hozzátesszük, hogy a világ történetírásának első sztrájkja (!) is a fokhagyma miatt robbant ki – ugyanis a piramisépítő munkások elmaradt fok- hagymafejadagjuk miatt tették le a mun- kát, mert úgy tartották, hogy egészségük és munkaképességük megőrzése érde- kében elengedhetetlen a fokhagyma fo- gyasztása –, akkor talán megérthetjük, mennyire fontos szerepet töltött be a nö- vény az egyiptomiak életében.
TUTANHAMON IS IMÁDTA
Egy papirusztekercs tanúsága szerint huszonkétféle betegség ellen fogyasztot- ták, jótékony hatását a görög Hippokratész és Dioszkuridész, a római Plinius, Galenos és Varro is megemlíti, a babiloni királyi függőkertben is gazdagon termesztet- ték. És bár mellékhatását – nevezetesen kellemetlen szagát – szinte valamennyi forrás megemlíti, az előkelő társadalmi osztályok is örömmel vállalták ezt a kö- vetkezményt a gyógyító hatások miatt. Hogy Tutanhamon sírjába vajon miért helyezték el, azt pontosan nem tudhatjuk, talán gyógyító hatása és sok-sok kedve- ző tulajdonsága miatt tették az uralkodó mellé a végső útjához kíséretként.
RÓMAI KORI FOKHAGYMÁS PIRÍTÓS
Az Elő-Ázsiából származó fűszernövény igazi ősi sikersztori, a korabeli feljegyzé- sek szerint a perzsa királyi udvarban napi 26 kiló fogyott belőle. A ma is közkedvelt fokhagymás pirítós már a görög és római reggelizőasztal egyik legkedveltebb fogá- sa volt, a gladiátorok és görög sportolók is nagy sikerrel „doppingoltak” fokhagymával. A több ezer éve tartó siker nem hatotta meg Alfonz kasztíliai királyt, aki 1330-as rend- tartásában betiltotta a fokhagyma fogyasz- tását, mert ki nem állhatta annak bűzét...
BEATRIX IS ODAVOLT ÉRTE
Magyarországi karrierjének kezdetét egyes források Mátyás itáliai felségének, Beat- rixnek tulajdonítják. Ennek ugyanakkor ellent mond, hogy az elnevezése („Alium: fog hagma”) már a XIV. század végi Besz- tercei szójegyzékben is megtalálható. Ugyanakkor egy levéltárban fennmaradt levélben a nápolyi származású királyné így hálálkodik a neki fokhagymát küldő nővérének: „Köszönöm neked a hagymát és a fokhagymát, amit Ferrarából küldtél. A király akkor sem örült volna jobban, ha igazgyöngyök lettek volna.”
FONTOS ALAPANYAG NAPJAINKBAN
Valószínű, hogy a Kárpát-medencébe a ró- mai légiók révén került be a növény, de az sem lehetetlen, hogy a népvándorlás idő- szakában a kirgíz sztyeppén nyugat felé vonuló magyar törzsek batyujában már ott lapult néhány fej. Az vitathatatlan tény, hogy a fokhagyma alapvető jelentőségű fűszernövény a magyar konyhában ma is. Ízesítenek vele levest, salátákat, vadakat, sülteket, főzelékeket, nélkülözhetetlen a világhírű magyar húskészítmények, kolbászok összeállításakor. Felhasználá- sa ugyanakkor nagy odafigyelést igényel, hiszen rosszul feldolgozva nem növeli, hanem egyenesen tönkreteszi az ételek ízvilágát. Zsírban pirítva megkeseredik, tanácsos a főzéshez a gerezdeket meg- pucolva, egészben az ételhez adni vagy a kész ételhez lekaparva hozzákeverni.
UNIÓS KÖZBENJÁRÁSRA ISMÉT SIKER A HAZAI TERMÉS
A makói fokhagyma a XIX. században az egész kontinensen ismertté és keresetté vált. Már az 1873. évi bécsi és az 1888. évi brüsszeli világkiállításon is hatalmas sikerrel szerepelt. A XIX. század végén az egyre növekvő exportigény miatt kapott vasútvonalat a dél-alföldi város.
Az utóbbi húsz esztendőben a ma- gyarországi termelés több mint egyhar- madával esett vissza – a minket elárasz- tó olcsó, de élvezeti szempontból sokkal gyengébb kínai árunak „köszönhetően”. Azonban a 2003. évi mélypont után, az EU piacvédő intézkedéseinek következtében, ismét emelkedő pályára került a magyar fokhagyma. Érdekesség, hogy a távol-ke- leti import visszaesésében szerepet ját- szott, hogy az új típusú influenzák kínai megjelenése – illetve azok gyógyításá- ban játszott szerepe – miatt hiány ke- letkezett az ázsiai piacokon. Az Eurostat adatai szerint Magyarország az unióban a termesztett terület méretét, valamint a betakarított termést figyelembe véve – Spanyolország, Franciaország, Olaszor- szág, illetve Görögország után – az ötödik helyen áll fokhagymatermesztésben.