2015 első öt hónapjában szállodáinkban a belföldi vendégéjszakák száma 8,2%–kal, a külföldieké 3,7%–kal nagyobb volt a múlt évinél. A belföldi forgalom szempontjából fontos szerepet betöltő Szép Kártya forgalom szállodáinkban január–május hónapokban csak 0,6%–kal, májusban 6,2%–kal haladta meg a múlt évit. Az Európai unióból 5,6%–kal, Ázsiából 19,2%–kal nőtt a szállodai vendégéjszakák száma. Ez utóbbiban nagy szerepe volt annak, hogy Izraelből 26,5 % volt a növekedés január – május között. Az év első öt hónapjában legnagyobb beutazó piacainkról kiugró növekedés volt Nagy–Britanniából (+25%), az USA–ból (+13,3%), Olaszországból (+10,6 %), Csehországból (+8,6 %). Idén eddig – az elhúzódó orosz–ukrán konfliktus következtében a szállodai vendégéjszakák száma Oroszországból 32,4%–kal, Ukrajnából 19,3%–kal volt kisebb a bázisnál.
A magyarországi szállodák összes bruttó forgalma január–május között 9,2%–kal, a budapestieké 11,8%–kal haladta meg a bázist, a balatoniaké 5,4%–kal kisebb volt annál, a hévízi szállodák nélkül. A balatoni régióban is növekedés történt, melynek mértéke 4% volt. Az országos szállodai teljesítményeket a budapesti hotelek húzták magukkal január–május között. Itt a külföldi vendégéjszakák száma 7,4%–kal nőtt, a szobafoglaltság 4% ponttal javulva 62,3 % lett, a bruttó átlag szobaár 5,8%–kal, a bruttó Revpar 13 %–kal emelkedett.
A balatoni régióban január–május között 17,4%–kal, májusban 8,7%–kal csökkent a külföldi vendégéjszakák száma az előző évihez képest, ami döntően az orosz és ukrán piac visszaesésének tulajdonítható, ezt a hévízi szállodákban jelentkező az említett országokból történt visszaesés okozta. Hévíz nélkül a balatoni régióban az összes szállodai vendégéjszaka 0,1%-kal, a külföldi 2%–kal csökkent, míg a belföldi 0,3 %–kal nőtt. Vidéki szállodáinkban január–május között a belföldi vendégéjszakák száma 9,3%–kal nőtt, a külföldi 3,9%–kal csökkent.
Idén az első öt hónapban a szállodai kategóriák között az 5* hotelek teljesítettek legjobban. Ezeknél a Revpar növekedés országos szinten 15,5%, Budapesten 17,4% volt. 2015 I. –V. hónapokban a közép–kelet európai régióban vizsgált öt ország – Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – között Revpar-ban, 41,4€-val – ami 14,3 %-kal javult – a hazai szállodák a 3. helyet érték el.
2015 májusában az STR riportban szereplő 30 európai nagyváros között szobafoglaltságban Budapest szállodái kiemelkedően jól szerepeltek, 82,6%-kal a 10. helyet érték el.
Január–május között országos szinten összesen 7 szálloda nyílt meg 354 szobával, ebből Budapesten 3, vidéken 4 található.
Forrás: Vendég&Hotel Online
Forrás: MSZÉSZ