Az április hamufelhő okozta visszaesést után a foglaltsági adatok újra egyre kedvezőbb képet mutatnak, hiszen a budapesti 3* házak kivételével (amelyek továbbra is csak a 2009-es szinten mozognak), jellemőzen 10%-kal mutatnak kedvezőbb képet, mint 2009-ben - tájékoztatta a Napi Turizmust Puczkó László, a Xellum Kft. ügyvezető igazgatója.
Ábra: Az ADR változása 2009-hez képest.
A májusi adatok továbbra is a korábbi folyamatok fennmaradását jelzik: a szállodák alacsony(abb) napi árak segítségével érnek el a 2009-es év vonatkozó adatainál magasabb átlagos kihasználtságot. Kivételt az 5*-os házak jelentenek, amelyek esetén a RevPAR is közel 10%-kal haladja meg a 2009-es adatot. Ugyancsak a korábbi trendet tükrözi, hogy a budapesti házak 15-17%-kal alacsonyabb ADR-t érnek el, mint tavaly, míg a vidék házak alig 2-4%-kal maradnak csak el attól.
A májusi hosszú hétvége (Pünkösd) ismét csak a vidéki házaknak kedvezett, amelyek május 22-én és 23-án akár 15-20%-kal magasabb ADR-t és foglaltságot is elérhettek, míg a Pünkösd szinte érintetlenül hagyta a budapesti szállodapiacot.
Ha az egyes szállodatípusok eredményeit vetjük össze, akkor azt láthatjuk, hogy bár a wellness/gyógyszállodák ADR és RevPAR szinten elmaradnak a más házaktól, mind kihasználtság, főként pedig TRevPAR szinten jelentősen képesek azok teljesítményét felülmúlni (pl. a TRevPAR akár 90%-kal is meghaladhatja egy, pl. városi szálloda vonatkozó adatát).
A Magyar Hotel Monitor jelenleg 102 magyarországi szálloda napi adatszolgáltatása alapján készül. Az adatszolgáltatók 60%-a fővárosi ház, a nagy láncok (Accor, Danubius, Mellow, Hunguest) mellett jelentős számban egyedi hotelek adatai is szerepelnek a gyűjtésben.