Erre kínált egy merőben új és meglepően hűsítő választ a Lengyel Intézet és a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet július 2-án közösen megrendezett nyárköszöntő eseménye, a „Coolcation – Szia Lengyelország, helló Tenger!”.
Fotó: Lengyel Intézet
Napszemüveg, strandlabda és a hűsítő Balti-tenger
A program különlegessége nemcsak a témában, hanem már a kezdeti hangulatban is biztosított volt: ugyanis a rendezvény házigazdája, Jarosław Bajaczyk, a Lengyel Intézet igazgatója stílusosan napszemüvegben, sapkában és strandlabdával a kezében köszöntötte a vendégeket – a Blues Brothers-re emlékeztető hangulat garantáltan mosolyt csalt mindenki arcára, és azonnal biztosította, ami e rendezvény egyik célja volt: a lazaságot, a kikapcsolódást. Ahogy az igazgató fogalmazott:
A mostani 40 fokban nem is lehet jobb döntés, mint észak felé venni az irányt.
Fotó: Depositphotos
Farkas Melinda, a Lengyel Turisztikai Szervezet igazgatója örömmel jelentette be:
a Wizz Air július 1-vel közvetlen járatot indított Budapestről Gdanskba, amely hetente háromszor közlekedik.
Az egykori Hanza-város így immár alig másfél óra alatt elérhető, és nem csupán kulturális és kulináris élményeket, hanem valódi, hűsítő tengerparti kikapcsolódást is kínál.
Fotó: Lengyel Intézet
Lengyelek Balatonja, vízibár, pierogi és persze tejkaramella
Ha valaki azt gondolná, hogy egy nyári vakáció kizárólag a zsúfolt tengerpartokról és perzselő hőségről szól, annak érdemes újragondolnia úti céljait – és akár a Balti-tenger lengyel partvidékét előnyben részesíteni. A “Coolcation – Szia Lengyelország, helló Tenger!” című nyárindító eseményen Varjas Gabriella, a miradonna.hu utazóblog alapítója hívott képzeletbeli utazásra minket: fotókon, minivideókon és élményein keresztül mutatta be,
milyen különleges alternatíva lehet ez a régió a klasszikus nyaralóhelyekkel szemben.
Kiderült, Gabriella egy családi utazás során járta be a lengyel tengerpart egyedi hangulatú településeit, a vadregényes tájakat, gasztronómiai felfedezéseket és történelmi emlékeket. Megismerhettük a 2000 tavat magában foglaló Mazuri-tavak világát az ő tükrén keesztül – amit egyébként a lengyelek Balatonjaként emlegetnek. Csakhogy az a különbség, hogy ott sehol nincsenek tömegek: ehelyett csendes, természetközeli vízi élmények, kenuzás, fürdőzés túrázás és sok helyütt vízibár várja a vendégeket.
A felfedezőút során megidéződött a zseniális felfedező, Kopernikusz alakja is, hiszen a híres tudós életének jelentős részét ebben a régióban töltötte. A tengerparti városkák hangulatát pedig a különleges téglaépítésű kastélyok és a második világháború után hűen visszaépített, színes lakóházak teszik tökéletes élménnyé, láthattuk-hallhattuk, amelyek a múltat a jelenben mesélik el.
Pierogi (töltött batyu) áfonya, tejkaramella, és sok helyen házi főzésű sör – ezek várják azokat, akik a lengyel tengerpart vagy a tavak vidéke felé veszik az irányt. Az élménybeszámoló hallgatása közben, a fotókat nézve az jutott eszünkbe: bárcsak egy tündér most idevarázsolná mindezt elénk – pont ebben a sorrendben.
A „hármasváros” legismertebbje, két kötelező múzeummal
Gdanskról is szó esett a beszámoló során, láthattunk fotókat a 2009-ben megnyitott Második Világháború Múzeumról, amely a világégés történeteit, eseményeit és szereplőit részletesen bemutató, föld alatti, óriási méretű tárház – hiszen ismert történelmi tény. hogy épp e városban és ezen a helyen robbant ki a második világháború –, valamint még egy különleges gyűjtemény is e városban kapott helyet, amely a Szolidaritás Múzeuma nevet viseli. Hiszen a legendás gdanski hajógyár volt a helyszíne azoknak a sztrájkoknak, amelyeket az ott, villanyszerelőként dolgozó, majd később Lengyelország köztársasági elnökének megválasztott, Nobel-békedíjas Lech Walesa vezetett. Itt alakult a Szolidaritás független szakszervezet, és ennek vezetésével zajlottak azok a sztrájkok, amelyek végül a kommunizmus bukásához vezetett az országban.
Fotó: Lengyel Intézet
Térdig a vízben – Sopotból jelentkezett be blogger kollégánk
Képzeletbeli észak-lengyelországi utazásunk egyik legszebb állomása Sopot – a Balti-tenger partján fekvő, elegáns fürdőváros, amely már a 19. század óta a nyaralók egyik kedvenc nyári célpontja. Itt már nem Varjas Gabriella, hanem az éppen a helyszínen tartózkodó újságíró-blogger kollégánk, Szűcs Péter vette át az idegenvezetést: élő bejelentkezésben, térdig állva a 15–16 fokos tengerben mesélt arról, hogy telik a látogatása Sopoton.
Péter a praktikus utazási információkat sem hagyta ki: mint mondta, a Wizz Air új, Gdanskba tartó járatának egyik első utasa volt, mindössze 6000 forintért váltott repjegyet, és ugyanennyibe került az Uber, amellyel a reptérről a városba jutott. Természetesen nem hagyhatta ki a város legismertebb látványosságát, az 511 méter hosszú famólót, amelyből 458 méter a víz fölé nyúlik – itt sétálva tényleg úgy érezheti az ember, mintha belépne a tengerbe.
Fotó: Lengyel Intézet
A program végén Farkas Melinda, a rendezvény egyik házigazdája rövid kvízre invitált minket, és elárulta: a lengyel tengerpart érezhetően divatba jött a hűvösebb nyári célpontokat kereső európai utazók körében.
Míg tavaly nyáron például a csehek közül 830 ezren választották az Adriát, addig közel 600 ezren inkább északra indultak – többségük épp a Balti-tenger partvidékére.
Nem véletlen tehát, hogy az utazási igényekre reagálva új közlekedési lehetőség is született: közvetlen vasútvonal köti össze a tavalyi főszezontól kezdve Prágát Gdansk városával, megkönnyítve így a „hármasváros” felfedezésére indulók utazását.